Sa oled siin

Eesti tõstatab ÜRO Julgeolekunõukogus COVID-19 mõju lastele relvakonfliktides

7. Mai 2021 - 15:43

Täna, 7. mail toimub ÜRO Julgeolekunõukogus Eesti korraldatav mitteametlik virtuaalistung, kus keskendutakse laste kaitsele konfliktis COVID-19 pandeemia tingimustes. Istungit juhib Eesti suursaadik ÜRO juures Sven Jürgenson.

Suursaadik Sven Jürgensoni sõnul on kohtumise eesmärk hinnata COVID-19 pandeemia mõju lastevastastele rikkumistele ning nende jälgimisele maailma eri konfliktides. „COVID-19 pandeemia on toonud veelgi suuremaid katsumusi nendele, kes on konfliktide tõttu juba niigi haavatavas olukorras. Nende hulka kuuluvad eeskätt lapsed. Eesti jaoks, kes on ÜRO Julgeolekunõukogu valitud liige, on laste kaitse väga tähtsal kohal,“ ütles Jürgenson.

Lapsed kogevad relvakonfliktides sageli kõige julmemat kohtlemist. Laste tapmise ja vigastamise kõrval on endiselt levinud ka lapssõdurite värbamine, lastevastane seksuaalvägivald, laste röövimine, koolide ja haiglate ründamine, humanitaarabi juurdepääsu takistamine. „Lastevastaste rikkumistega konfliktis peame tegelema pidevalt ka pandeemiatest hoolimata. Samuti peame meeles pidama, et laste kaitse konfliktis ja inimõigused laiemalt on otseselt seotud julgeolekunõukogu tööga rahu ja julgeoleku tagamisel,“ ütles suursaadik ning lisas, et Eesti korraldab julgeolekunõukogu eesistujana juunikuus teisegi istungi, kus käsitletakse selle teema üldiseid arenguid.

Tänasel istungil esitletakse ka uurimust, mille on koostanud relvakonfliktidest mõjutatud laste küsimustega tegelev ÜRO peasekretäri eriesindaja Virginia Gamba. „Pandeemia on mõjutanud ÜRO võimet jälgida ja tõendada tõsiseid lastevastaseid rikkumisi, aga ka kontakte konflikti osalistega, mis on rikkumiste lõpetamisel ja ennetamisel võtmetähtsusega. Mis kõige tähtsam, uurimus näitab, et tugevate ja vastupanuvõimeliste lastekaitsemeeskondade olemasolu konflikti haaratud riikides on olulisem kui kunagi varem, et kaitsta konfliktides kannatavaid lapsi selliste lisaprobleemide eest nagu pandeemiad. Ma tänan rahvusvahelist üldsust toetuse eest ja julgustan selle liikmeid seadma jätkuvalt esikohale tüdrukute ja poiste kaitse relvakonfliktides,“ ütles ÜRO peasekretäri eriesindaja.

Istungi peakõnelejad on relvakonfliktidest mõjutatud laste küsimustega tegelev ÜRO peasekretäri eriesindaja Virginia Gamba, ÜRO rahuoperatsiooni Kongo Demokraatlikus Vabariigis (MONUSCO) asejuht Khassim Diagne, ÜRO Afganistani poliitilise missiooni (UNAMA) inimõiguste teenistuse juht Fiona Frazer, UNICEFi esindaja ning Save the Children Lääne- ja Kesk Aafrika piirkondliku büroo direktor Philippe Adapoe.

Istungi kaaskorraldajad on ÜRO Julgeolekunõukogu liikmed Prantsusmaa, Iirimaa, Keenia, Norra, Niger, Saint Vincent ja Grenadiinid, Ameerika Ühendriigid, Tuneesia, Vietnam, Ühendkuningriik, Belgia, Kanada, Rootsi ning Saksamaa.

Kohtumist on võimalik jälgida YouTube kanali, ÜRO WebTV ning Facebooki kaudu.

Lisainfo:

välisministeerium
avalike suhete osakond
press@mfa.ee

Veel uudiseid samal teemal

11.06.2021|Välisministeerium

Välisminister Liimets ja USA suursaadik ÜRO juures kinnitasid head koostööd Eesti ÜRO Julgeolekunõukogu eesistumiskuul

Täna, 11. juunil kohtusid video vahendusel välisminister Eva-Maria Liimets ja Ameerika Ühendriikide suursaadik ÜRO juures Linda Thomas-Greenfield.

10.06.2021|Välisministeerium

Täna ÜRO Julgeolekunõukogus: ÜRO ja Euroopa Liidu koostöö julgeolekuküsimustes on võtmetähtsusega

Täna, 10. juunil juhib Eesti suursaadik ÜRO juures Sven Jürgenson julgeolekunõukogu avalikku istungit ÜRO koostööst Euroopa Liiduga. Eesti kutsel teavitab nõukogu liikmeid Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Josep Borrell.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.