Sa oled siin

Eesti toetab tugevalt Rahvusvahelise Kriminaalkohtu tegevust reeglitepõhise maailmakorra ühe alustalana

6. Detsember 2018 - 14:38

Täna, 6. detsembril võttis välisministeeriumi juriidilise osakonna peadirektor Kerli Veski sõna Haagis Rahvusvahelise Kriminaalkohtu liikmesriikide 17. istungjärgul. 5.-12. detsembril toimuva istungjärguga tähistatakse ühtlasi Rahvusvahelise Kriminaalkohtu (International Criminal Court ehk ICC) aluseks oleva Rooma statuudi 20. aastapäeva.

Eesti delegatsiooni juht Kerli Veski rõhutas oma sõnavõtus kohtu tähtsust reeglitel põhineva maailmakorra tagamisel. „Ajal, mil rahvusvahelise õiguse põhimõtted on kahtluse alla seatud, on eriti oluline, et liikmesriigid edendavad oma koostööd kohtuga ning toetavad tugevalt tema tegevust reeglitepõhise maailmakorra ühe alustalana,“ sõnas Veski. „Rahvusvahelise Kriminaalkohtu tegevus ning Eesti toetus sellele lähtub juhtmõttest, et kõige tõsisemad rahvusvahelised kuriteod ei tohi jääda karistuseta,“ lisas ta.

Lisaks juhtis Veski tähelepanu vajadusele tugevdada ÜRO julgeolekunõukogu toetust ICC tegevusele. Kohtu vahistamiskäskude täitmine kujutab endast jätkuvalt väljakutset. Samuti osutas Eesti esindaja sõnavõtus vajadusele muuta kohtu tööd efektiivsemaks, muuhulgas senisest parema infotehnoloogiavõimaluste kasutamisega, pakkudes seejuures abi Eesti kogemuste põhjal. Eesti jaoks on oluline ICC ja selle juurde loodud ohvrite abistamise fondi (Trust Fund for Victims) tegevus kuriteoohvrite abistamisel ning neile tekitatud kahju hüvitamisel.

Rahvusvaheline Kriminaalkohus on Haagis alaliselt tegutsev rahvusvaheline kohus, mis loodi genotsiidikuritegude, inimsusevastaste kuritegude, sõjakuritegude ja agressioonikuritegude toimepanijate üle kohtumõistmiseks. ICC arutab üksnes füüsiliste isikute toimepandud kuritegusid ega anna hinnanguid riikide vastutusele rahvusvahelise õiguse rikkumiste eest. ICC täiendab riigisiseseid kohtuinstantse olukorras, kus viimased kas ei suuda või ei soovi toimepandud kuritegude üle õigust mõista. Eesti on Rahvusvahelise Kriminaalkohtu liikmesriik ja aktiivne toetaja alates kohtu tegevuse algusest 1. juulil 2002. aastal.

Fotod: https://www.flickr.com/photos/icc-cpi/ 

Lisainfo:

Britta Tarvis
välisministeerium
avalike suhete osakond
britta.tarvis@mfa.ee
637 7627 / 5194 7045

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.