Sa oled siin

Eesti toetab Afganistani julgeolekut ja haridust ligi 780 000 euroga

24. November 2015 - 18:13

Välisministeerium eraldas 500 000 eurot Afganistani ülesehituse usaldusrahastu (ARTF) ning ligi 280 000 eurot Afganistani politseijõudude toetuseks. Usaldusrahastu panusest vähemalt pool läheb haridusvaldkonna edendamiseks.

Välisminister Marina Kaljuranna sõnul on Afganistan Eesti arengukoostöö üks prioriteetriike. „Soovime panustada selle piirkonna julgeoleku ja stabiilsuse saavutamisse, mis on eriti oluline praeguse rändekriisi kontekstis. Tsiviilpanus on julgeoleku tagamiseks militaartegevuste kõrval võtmetähtsusega, et aidata Afganistanil jõuda faasi, kus riik saab ise hakkama ega sõltu enam niivõrd doonorite abist,“ ütles Kaljurand.

Välisminister lisas, et julgeoleku kõrval peab Eesti oluliseks ka haridusvaldkonna edendamist Afganistanis. „Haridus on ühiskonna arengu ja stabiilsuse üks alustalasid. Lisaks usaldusrahastu kaudu toetamisele on meil Afganistaniga töös ka mitu kahepoolset haridusprojekti, näiteks õpivad Tallinna Ülikooli IT doktorantuuris kuus Kabuli Ülikooli õppejõudu,“ rääkis ta.

Välisministeeriumi panus politseijõududele läheb Afganistani kõikide piirkondade politseinike toetuseks, et parandada nende võimekust, iseseisvat toimetulekut, kogu riigi sisejulgeolekut ning seeläbi panustada ka regiooni julgeolekuolukorra parandamisse.   

2012. aasta mais toimunud NATO Chicago tippkohtumisel võttis Eesti koos teiste rahvusvaheliste doonoritega kohustuse aastatel 2015 – 2017 toetada Afganistani sõjaväge ja politseid. Eesti iga-aastane panus,  500 000 USA dollarit, on jagatud välisministeeriumi ja kaitseministeeriumi vahel, kus välisministeerium toetab Afganistani politseid 300 000 dollariga (ligi 280 000 euroga) aastas. Afganistani politsei toetamine toimub läbi ÜRO Arenguprogrammi (UNDP) hallatava LOTFA (Law and Order Trust Fund for Afghanistan) fondi.

Afganistani ülesehituse usaldusrahastu (ARTF - Afghanistan Reconstruction Trust Fund) on 2002. aastal loodud Maailmapanga hallatav fond Afganistani valitsuse toetamiseks, mille kaudu doonorriigid saavad panustada Afganistani arengusse. ARTF-i kaudu finantseeritakse erinevaid valdkondi nagu tervishoid, haridus, põllumajandus, taristud ja haldus. Eesti panustas rahastusse 500 000 eurot ka eelmisel ja üle-eelmisel aastal, suunates pool sellest hariduse toetamiseks.


VÄLISMINISTEERIUMI PRESSIOSAKOND
637 7654
516 0043
press@mfa.ee

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.