Sa oled siin

Eesti tegi koos 16 riigiga ettepaneku luua Valgevenesse sõltumatu ekspertmissioon OSCE raames

17. September 2020 - 18:40

Täna, 17. septembril tegi Eesti koos 16 teise Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) osalisriigiga ettepaneku luua OSCE niinimetutud Moskva mehhanismi raames Valgevenesse sõltumatu ekspertmissioon, mis uuriks seal toimepandud inimõiguste rikkumisi ja valimispettust.

Ühises avalduses Viinis tõid riigid välja, et hoolimata korduvatest üleskutsetest Valgevene ametivõimudele osaleda dialoogis ja lõpetada vägivald Valgevene inimeste vastu on võimud valinud osapoolte süstemaatilise rõhumise ja rahumeelsete meeleavaldajate vägivaldse allasurumise. Eriti murettekitavad on kuuldused ajakirjanike, poliitiliste ja inimõigusaktivistide ebaseaduslikust kinnipidamisest, kinnipeetute piinamisest ning ebainimlikust ja alandavast kohtlemisest kinnipidamisasutustes.

Mehhanismi eesmärk on muuhulgas saada Valgevene ametivõimud tegema koostööd. Samuti julgustavad algatajariigid eksperte andma Valgevenele, OSCEle ja rahvusvahelisele kogukonnale soovitusi ning nõu võimalike lahenduste osas.

Moskva mehhanismi raames sõltumatu ekspertmissiooni algatamiseks on vaja vähemalt 10 OSCE osalisriiki. Algatajariikide hulka kuuluvad Eesti, Läti, Leedu, Ameerika Ühendriigid, Ühendkuningriik, Prantsusmaa, Taani, Soome, Island, Norra, Poola, Madalmaad, Kanada, Belgia, Slovakkia, Tšehhi ja Rumeenia.

Ühisavaldus: https://www.gov.uk/government/speeches/joint-statement-invoking-the-mosc...

Lisainfo:

välisministeerium
avalike suhete osakond
press@mfa.ee

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.