Sa oled siin

Eesti suursaadik Islandil andis üle oma volikirja

8. Juuni 2021 - 20:48

Eesti suursaadik Islandil Lauri Bambus andis täna Reykjavikis üle volikirja Islandi presidendile Guðni Thorlacius Jóhannessonile. Suursaadik resideerib Oslos, Norras.

Eesti ja Islandi diplomaatilised ja poliitilised suhted ulatuvad 1920.–30. aastatesse. Eesti esimene aukonsul tegutses Islandil kuni 1958. aastani. Eesti riigi iseseisvuse taastamisel 1991. aastal oli Islandil märgiline roll, olles esimene riik maailmas, kes 22. augustil täielikult tunnustas Eesti Vabariigi ennistatud suveräänsust.

Volikirjade üleandmisele järgnenud vestlusel arutati Eesti ja Islandi kahepoolseid suhteid ning regionaalset majandust ja julgeolekut puudutavaid küsimusi, mis on läbi viimase kolmekümne aasta olnud väga olulised mõlema riigi jaoks. Lisaks tugevale kahepoolsele koostööle on Eesti ja Island partnerid Põhja-Balti kaheksa riigi formaadis ja samameelsed liitlased rahvusvahelistes organisatsioonides. Island osaleb NATO liitlaste suurendatud kohaloleku lahingugrupis Eestis ning alates 1. juunist 2021 on Põhjamaade Koosvõimelahenduste Instituudi liige. Mõlemad riigid on huvitatud ulatuslikust koostööst uute digitaalsete lahenduste arendamisel ja kasutusele võtmisel, mida on kinnitanud arvukate ettevõtete osalusega 2020. aasta novembris ja 2021. aasta mais toimunud virtuaalsed ärikohtumised.

„Tänasin president Guðni Thorlacius Jóhannessoni Islandi toetuse eest nii ÜRO Julgeolekunõukogus Eesti tõstatatud teemade puhul kui ka Eesti soovile teha tihedamat koostööd Arktika Nõukogu liikmesriikidega,“ ütles suursaadik Lauri Bambus. Ta kinnitas, et Eesti jaoks on olulised keskkonna ja kliimamuutustega seotud küsimused, nagu ka rahvusvahelise julgeolekuga seotud teemad. President Jóhannesson meenutas soojalt oma 2018. aasta visiiti Eestisse ning avaldas lootust kohtuda taas president Kaljulaidiga juba augustis, mil Reykjavikis tähistatakse pidulikult kolme Balti riigi iseseisvuse taastamise 30. aastapäeva.

Suursaadik Lauri Bambus on sündinud 31. mail 1969. aastal Valgas. Ta on lõpetanud kahel korral Tartu ülikooli – 1993. aastal cum laude filosoofiateaduskonna ja 2004. aastal õigusteaduskonna. Bambus on end täiendanud Turu ülikoolis rahvusvahelise õiguse erialal ning Viini Diplomaatiaakadeemias.

Kuni suursaadikuks määramiseni Norra Kuningriigis augustis 2020 töötas Lauri Bambus välisministeeriumi riikliku protokolli osakonna peadirektorina. Välisministeeriumis töötab Bambus alates 1995. aastast. Ta on töötanud Eesti suursaatkondades Varssavis ja Brüsselis ning ministeeriumi konsulaarosakonnas Schengeni büroo direktorina. Aastatel 2005–2007 oli Lauri Bambus peakonsul Eesti peakonsulaadis Peterburis ja seejärel kuni 2010. aastani välisministeeriumi konsulaarosakonna peadirektor. Aastatel 2010–2014 oli Bambus välisministeeriumi asekantsler juriidilistes ja konsulaarküsimustes ning aastatel 2012–2021 mitteresideeriv suursaadik Omaani Sultaniriigis. Lauri Bambus oli aastatel 2014–2017 Eesti suursaadik Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigis.


Lisainfo:
avalike suhete osakond
välisministeerium
press@mfa.ee

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.