Sa oled siin

Eesti soovib pürgida Euroopa Koostöö- ja Julgeolekuorganisatsiooni (OSCE) eesistujaks

14. November 2020 - 14:57

Vabariigi Valitsus kiitis heaks välisministri ettepaneku valmistada ette Eesti kandidatuuri esitamine tulevikus Euroopa Koostöö- ja Julgeolekuorganisatsiooni (OSCE) eesistujaks. Praegu on OSCE eesistujariik Albaania. Kinnitatud on kaks järgmist eesistumist: Rootsi 2021. aastal ja Poola 2022. aastal. Eesistumine otsustatakse OSCE osalisriikide konsensuse alusel. 

„OSCE ja tema aluspõhimõtted moodustavad Euroopa julgeolekuarhitektuuri ühe alussamba. Eesti huvides on hoida ja tugevdada ühiselt kokkulepitud põhimõtteid ja reegleid nii julgeoleku kui ka inimõiguste ja demokraatia vallas,“ selgitas välisminister Reinsalu.

Välisministri sõnul annab Eesti valitud liikmesus ÜRO Julgeolekunõukogus meie välisteenistusele tipptasemel vilumuse läbirääkimis- ja diplomaatiliste protsesside juhtimisel. Julgeolekunõukogu liikmesus lõppeb 2021. aasta detsembris. Eesti eesistumine OSCE-s on tulevikuvaates loogiline samm, et rakendada saadud kogemusi, suurendada Eesti välispoliitilist haaret ja võtta kanda uus vastutav roll rahvusvahelises diplomaatias.

OSCE pädevuses on konfliktidele rahumeelsete lahenduste leidmine Eesti ja Euroopa Liidu naabruses. See puudutab vahetult Eesti julgeolekuhuve. Näiteks lähetas OSCE Venemaa agressiooni järel Ukrainasse erivaatlusmissiooni. Eelkõige vahendustegevuse kaudu on OSCE-l märkimisväärne roll Gruusia territoriaalse terviklikkuse taastamisel ning Mägi-Karabahhi konflikti rahumeelsel ja jätkusuutlikul lahendamisel. OSCE fookuses on olnud reageerimine laialdastele meeleavaldustele ja vägivallale Valgevenes. See kõik viitab OSCE kasvavale olulisusele ka lähitulevikus.

„Eesti soovib olla meie julgeolekut vahetult puudutavate küsimuste käsitlemisel ja suunamisel liidrirollis ning toetada OSCE kaudu mitmepoolset rahvusvahelist koostööd,“ rõhutas välisminister Reinsalu.

Eesistumine otsustatakse OSCE osalisriikide konsensuse alusel.  Praegu on paigas kaks järgmist eesistumist: Rootsi 2021. aastal ja Poola 2022. aastal.

Vabariigi Valitsuse otsuse järel algavad ettevalmistused Eesti kandidatuuri esitamiseks ja konsultatsioonid teiste riikidega. OSCE eesistumisega seotud ja selle saavutamisele suunatud tegevuste kavandamise ja läbiviimise eest vastutab välisministeerium, kes kaasab vajadusel teisi ministeeriume.

OSCE on meid ümbritseva ulatusliku piirkonna eripalgelisi riike ühendav organisatsioon (Euroopa, Kesk-Aasia, Taga-Kaukaasia, USA ja Kanada). OSCE-sse kuulub 57 osalisriiki, organisatsiooni sekretariaat asub Viinis. Eesti liitus OSCE-ga (tollal CSCE-ga) 17. septembril 1991. Seni ei ole Eesti OSCE eesistuja olnud.

Lisainfo:

välisministeerium
avalike suhete osakond
press@mfa.ee

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.