Sa oled siin

Eesti sõlmis diplomaatilised suhted Kiribatiga

9. September 2014 - 9:14

Nr 376-E


Samoal ÜRO väikeste arenevate saareriikide (SIDS -  Small Island Developing States) tippkohtumisel viibinud välisministeeriumi välismajanduspoliitika ja arengukoostööküsimuste asekantsler Väino Reinart ning Kiribati president ja väliminister Anote Tong kirjutasid 4. septembril alla kommünikeele, millega Eesti sõlmis diplomaatilised suhted Kiribati Vabariigiga.

Reinarti sõnul püüab Eesti leida sobivaid võimalusi väikeste arenevate saareriikide toetamiseks. „Eestil on head e-valitsemise rakendamise kogemused, mida saaksime kahe- või mitmepoolse koostöö käigus edasi anda nii e-hariduse, e-valimiste, e-meditsiini kui ka erinevate e-riigihaldust puudutavate lahenduste osas,“ ütles ta.

Kiribati president väljendas head meelt, et Eesti ja teised EL riigid on kliimasoojenemise teemalistes rahvusvahelistes läbirääkimistes head partnerid. President meenutas ka eestlasest arsti, kes töötas mõnda aega tagasi Kiribatil, ning avaldas lootust, et ka tulevikus on Eestil võimalus Kiribati arengule kaasa aidata.

Lisaks Kiribatile toimusid kahepoolsed kohtumised ka teiste Okeaania riikidega.

Asekantsler Reinart täitis konverentsil asepresidendi rolli, samuti esines ta plenaaristungil kõnega. Oma kõnes ütles ta, et tänases globaliseerunud ja üha enam omavahelises sõltuvuses olevas maailmas tuleb tähelepanu pöörata ka kaugemates regioonides toimuvale. „Oluline on riikidevaheline solidaarsus, infovahetus ja koostöö,“ ütles Reinart. „Kuna väikestele arenevatele saareriikidele on kõige suuremaks väljakutseks kliimamuutustega kaasnevad mõjud, siis on oluline, et järgmisel aastal Pariisis toimuvaks kliimamuutuste konverentsiks saavutatakse ambitsioonikas ja kõigile pooltele õiguslikult siduv rahvusvahelistel reeglitel põhinev leping,“ lisas ta.

Samuti tõi Reinart välja, et mereriigina mõistab Eesti SIDS-riikide probleeme, mis puudutavad merede ja ookeanide kaitset ning nn sinise majanduse kestlikku arengut. Reinart peatus kõnes ka internetiühenduste ja IT lahenduste loomisel, mis aitavad väikeste riikide niigi piiratud ressursse kokku hoida, ärikeskkonda atraktiivseks ning elukorraldust efektiivsemaks muuta.

Väikeste arenevate saareriikide konverents toimus kolmandat korda. Konverentsi peateemaks oli väikeste arenevate saareriikide kestlik areng läbi toimivate ja püsivate partnerluste.  Konverentsil arutati, kuidas ja milliseid partnerlusi on vaja SIDSidel selleks, et tagada majanduskasv, sotsiaalne areng ning samal ajal kaitsta keskkonda ning tõsta riikide vastupidavusvõimet. Konverentsil osalesid ka vabaühendused ja erasektor. Eesti panustas konverentsi korraldamise usaldusfondi 20 000 euroga.

Fotod: https://www.flickr.com/photos/estonian-foreign-ministry.


VÄLISMINISTEERIUMI PRESSIOSAKOND
637 7618
5695 2252
press@mfa.ee
www.vm.ee

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.