Sa oled siin

Eesti osaleb sellest sügisest kahes olulisimas ÜRO töögrupis rahvusvahelise küberstabiilsuse tagamiseks

9. September 2019 - 15:28

Täna, 9. septembril algab New Yorgis ÜRO avatud töögrupi esimene kohtumine (UN Open-ended Working Group), kus Eestit esindab küberjulgeoleku erivolitustega diplomaatiline esindaja Heli Tiirmaa-Klaar. Küberjulgeolekule keskenduv töögrupp on loodud lisaks ÜRO küberekspertide töögrupile (UN Group of Governmental Experts), mis samuti alustab sel sügisel tööd uues koosseisus ja kuhu Eesti on valitud osalema viiendat korda. 

Mõlema näol on tegemist ühe kaalukama formaadiga, kus arutada üleilmselt norme riikide vastutustundliku käitumise kohta ning teadvustada, et rahvusvaheline õigus kehtib ka küberruumis. 

„Eesti toetab kübernormide ja rahvusvahelise õiguse kehtestamist küberruumis. Lisaks teeme üheskoos samameelsete riikidega kõik endast oleneva, et internet ei killustuks ning et riigid käituksid üha olulisemaks muutuvas küberruumis vastutustundlikult ja peaksid silmas inimõigusi,“ sõnas Tiirmaa-Klaar. „Selle jaoks on ÜRO üks kesksemaid formaate ning nendes töögruppides osalemine mängib olulist rolli ka Eesti küberjulgeolekualaste eesmärkide täitmiseks ÜRO Julgeolekunõukogu mittealalise liikmena,“ lisas diplomaatiline esindaja.

ÜRO küberekspertide töögrupp, kuhu on valitud 25 riiki kõikjalt maailmast, tegutseb kaks aastat ning esitab oma ettepanekud kinnitamiseks 2021. aasta ÜRO Peaassambleele. Rahvusvahelise õiguse vaatepunktist on küberekspertide töögrupi varasemad ettepanekud senini ühed edukamad rahvusvaheliste kübernormide kehtestamisel. Aastail 2019–2020 tegutsevas avatud töögrupis võivad osaleda kõik ÜRO liikmesriigid ning töögrupp esitleb oma järeldusi 2020. aasta ÜRO Peaassambleel konsensuse baasil.

Rohkem infot küberekspertide töögrupi kohta: https://www.un.org/disarmament/group-of-governmental-experts/
Rohkem infot avatud töögrupi kohta: https://www.un.org/disarmament/open-ended-working-group/

Lisainfo:

Britta Tarvis
välisministeerium
avalike suhete osakond
637 7627 / 5194 7045
britta.tarvis@mfa.ee

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.