Sa oled siin

Eesti liitus ÜRO Julgeolekunõukogu Euroopa Liidu riikide ühisavaldusega seoses Türgi sõjalise operatsiooniga Kirde-Süürias

10. Oktoober 2019 - 22:41

Eesti on mures seoses Türgi sõjalise operatsiooniga Kirde-Süürias, mis kahjustab terve regiooni stabiilsust. Kutsume Türgit üles oma ühepoolset sõjalist aktsiooni lõpetama ning hoiduma tsiviilohvritest ja humanitaarolukorra edasisest halvenemisest.

ÜRO Julgeolekunõukogusee kuuluvad Euroopa Liidust Belgia, Prantsusmaa, Saksamaa, Poola ja Ühendkuningriik. Eesti on nõukogu vaatleja kuni käesoleva aasta lõpuni, kui Eestist saab julgeolekunõukogu valitud liige.

Ühisavalduse tekst:

„Oleme sügavalt mures Türgi sõjalise operatsiooni pärast Kirde-Süürias. Kutsume Türgit seda ühepoolset sõjalist tegevust lõpetama, sest meie arvates ei lahenda see tegevuse aluseks olevaid Türgi julgeolekuprobleeme. Uus relvakonflikt kirdes kahjustab veelgi kogu piirkonna stabiilsust, suurendab tsiviilelanike kannatusi ning kutsub esile uue sundrände, mis suurendab veelgi põgenike ja riigisiseste põgenike hulka Süürias ja kogu piirkonnas.

Türgi ühepoolne sõjaline tegevus ohustab ülemaailmse Daeshi-vastase koalitsiooni saavutatud edu. See kahjustab koalitsiooni kohalike partnerite, sealhulgas Süüria demokraatlike vägede julgeolekut, ning võib viia pikaleveninud ebastabiilsuseni Kirde-Süürias, luues soodsa pinnase uueks tugevnemiseks Daeshile, mis kujutab piirkondlikule, rahvusvahelisele ja Euroopa julgeolekule endiselt suurt ohtu.

On ebatõenäoline, et niinimetatud Kirde-Süüria turvatsoonis, nagu Türgi seda ette kujutab, austatakse tagasi- ja väljasaatmise lubamatuse põhimõtet ning täidetakse UNHCRi kehtestatud rahvusvahelisi nõudeid pagulaste tagasisaatmisele. Jääme seisukohale, et pagulaste ja riigisiseste põgenike tagasisaatmine nende päritolukohtadesse peab olema turvaline, vabatahtlik ja väärikas, kui tingimused seda võimaldavad. Igasugused katsed korraldada demograafilisi muutusi on vastuvõetamatud. Tahame öelda selgesõnaliselt, et EL ei anna stabilisatsiooni- ega arenguabi piirkondades, kus kohaliku elanikkonna õigusi ei austata.

Türgi on Euroopa Liidu oluline partner, NATO liitlane ja ülemaailmse Daeshi-vastase koalitsiooni liige. Türgi on kriitilise tähtsusega jõud Süüria kriisis ja selles piirkonnas ning me tunnustame Türgi olulist rolli Süüria põgenikke vastuvõtva riigina.

Kutsume jätkuvalt kõiki osapooli tagama tsiviilelanike kaitse ning takistamatu, turvalise ja püsiva juurdepääsu humanitaarabile kogu Süürias.

Meie eesmärk on endiselt Süüria ühtsus, suveräänsus ja territoriaalne terviklikkus. Kinnitame taas, et Süüria konfliktile ei ole võimalik saavutada püsivat lahendust sõjaliste vahenditega, vaid ainult tõelise poliitilise üleminekuga, mis on kooskõlas ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooniga 2254 ja 2012. aasta Genfi kommünikeega ning milles Süüria osapooled lepivad kokku ÜRO juhitud Genfi protsessi raames.Seda protsessi ei tohi ohustada ükski osapool.“

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.