Sa oled siin

Eesti liitus ühisavaldusega, milles mõistetakse hukka libavalimised okupeeritud Abhaasias

22. Märts 2020 - 19:34

Täna, 22. märtsil toimuvad okupeeritud Gruusia territooriumil Abhaasias niinimetatud presidendivalimised.

Välisminister Urmas Reinsalu rõhutas, et Eesti neid valimisi ei tunnusta ja hoiab Gruusias toimuva agressiooni järjepidevalt tähelepanu all. „Täna Abhaasias korraldatavad libavalimised on vastuolus rahvusvahelise õigusega. Seda peaks vaatama osana Venemaa intensiivistuvast Gruusia-suunalisest hübriid- ja mõjutustegevusest, mis hõlmab olukorra märkimisväärset halvenemist Lõuna-Osseetia ja Abhaasia administratiivsel kontrolljoonel, Gruusia-vastaseid küberründeid ning hoogustunud desinformatsioonikampaaniat,“ sõnas välisminister Reinsalu.

OSCE Gruusia sõprade grupi ühisavalduses nimetas Eesti koos Bulgaaria, Tšehhi, Kanada, Soome, Iirimaa, Läti, Leedu, Norra, Poola, Rumeenia, Rootsi, Ukraina, Ühendkuningriigi ja Ameerika Ühendriikidega ebaseaduslikeks täna, 22. märtsil toimuvaid niinimetatud presidendivalimisi okupeeritud Gruusia territooriumil, Abhaasias.

Riigid kinnitavad ühises avalduses taaskord täielikku toetust Gruusia territoriaalsele terviklikkusele ja suveräänsusele riigi rahvusvaheliselt tunnustatud piirides. „Oleme mures jätkuva okupatsiooni pärast Gruusiale kuuluvatel aladel,“ seisab ühisavalduses.

„Üheskoos kutsume Venemaad täitma kõiki 2008. aasta relvarahuga võetud kohustusi, mille hulka kuuluvad vägede viimine konfliktieelsetele positsioonidele ning humanitaarorganisatsioonidele nendesse piirkondadesse vaba juurdepääsu võimaldamine. Samuti kutsume Venemaad tühistama otsuse tunnustada Gruusia okupeeritud alasid, Abhaasiat ja Lõuna-Osseetiat, iseseisvate riikidena,“ selgitatakse avalduses.

Gruusia sõbrad toetavad osapooltevahelisi läbirääkimisi Genfi kõneluste formaadis.

Loe avaldust täismahus (inglise keeles): https://vm.ee/en/news/joint-statement-friends-georgia-group-osce-so-call...

Lisainfo:
välisministeerium
avalike suhete osakond
press@mfa.ee

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.