Sa oled siin

Eesti, Läti, Leedu ja USA välisministri ühisavaldus Wellesi deklaratsiooni 80. aastapäeval

23. Juuli 2020 - 7:12

Täna tähistame 80 aasta möödumist Wellesi deklaratsioonist, mis pani aluse USA mittetunnustamispoliitikale ning millega Ameerika Ühendriigid ei tunnistanud kunagi Eesti, Läti ja Leedu okupeerimist ning liitmist Nõukogu Liiduga.

Wellesi deklaratsioon lõi rahvusvahelise raamistiku kolme Balti riigi de jure ellujäämiseks kogu okupatsiooniaja vältel ning Eesti, Läti ja Leedu riikluse taastamiseks. Eesti, Läti ja Leedu rahvas hindab ja väärtustab deklaratsiooni selle lootuse eest, mida ta andis keerulistel aegadel totalitaarse võimu all.

Seisame vankumatult vastu kõikidele Venemaa katsetele kirjutada ümber ajalugu, eesmärgiga õigustada Balti riikide okupatsiooni ja anneksiooni Nõukogude Liidu poolt 1940. aastal. Wellesi deklaratsioon ilmestab, et juba 1940. aastal nägi vaba maailm Nõukogude Liidu tegusid sellisena, nagu see oli: ebaseaduslik jõuga annekteerimine. Kahetsusväärselt ei toonud ka Teise maailmasõja lõpp mõned aastad hiljem Balti riikidele ja teistele Ida- ja Kesk-Euroopa rahvastele vabaduse, vaid hoopis repressiooni ja tagakiusamise.

Wellesi deklaratsiooni pärand ning USA tugev toetus Balti riikide suveräänsusele ja territoriaalsele terviklikkusele aitasid kaasa meie riikide vaheliste suhete õitsengule pärast Nõukogude Liidu lagunemist. Tänu meie liikmesusele NATOs oleme saanud tugevateks liitlasteks, töötades üheskoos rahu ja stabiilsuse kaitsmise nimel.

Eesti, Läti ja Leedu pühendumus atlandiülesele alliansile on vaieldamatu. Balti riigid hindavad USA panust Euroopa kaitsesse, eriti vägede jätkuvat ja regulaarset lähetamist Balti riikidesse, mis on võimalike vastaste heidutamiseks ülimalt oluline.

Wellesi deklaratsiooni ajalooline tähtsus on jätkuvalt igati aktuaalne ka 21. sajandil, mil mõned riigid õõnestavad reeglitel põhineva rahvusvahelise korra peamisi põhimõtteid ja norme, eelkõige suveräänsust ja territoriaalset terviklikkust. Wellesi deklaratsiooni põhimõtetele tugineti õigustatult uuesti 25. juulil 2018, kui Ameerika Ühendriigid kinnitasid oma keeldumist tunnistada Venemaa Föderatsiooni katset annekteerida Krimmi.

Meie – Eesti, Läti, Leedu ja USA – toetame üheskoos reeglitel põhinevat maailmakorda, mis tagab kõigile rahvastele julgeoleku ja heaolu.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.