Sa oled siin

Eesti, Läti, Leedu ja Kanada välisministrid allkirjastasid Vilniuses ühisavalduse ja leppisid kokku iga-aastastes kohtumistes

16. Oktoober 2020 - 18:11

Täna, 16. oktoobril osales välisminister Urmas Reinsalu Vilniuses Eesti, Läti, Leedu ja Kanada välisministrite neljapoolsel kohtumisel, mille raames toimus ka jutuajamine Valgevene opositsiooniliidri Svjatlana Tsihhanovskajaga. Ministrid allkirjastasid Balti riikide ja Kanada ühiseid väärtusi ja jätkuvat head koostööd kinnitava ühisavalduse ning leppisid kokku, et neljapoolses formaadis hakatakse kohtuma iga-aastaselt.

„Hoolimata geograafilisest vahemaast on Kanada meile väga lähedane liitlane, kellega jagame samu väärusi - tunnustasin Kanada olulist rolli meie piirkonna julgeolekus, mis väljendub meie ühises vaates regionaalsetele julgeolekuohtudele ja mille kinnitus on Kanada kaitseväe kontingendi reaalne kohalolek eFP juhtriigina Lätis,“ sõnas Reinsalu. Ministrite kohtumisel käsitleti lisaks transatlantilise koostöö tugevdamise ja piirkondlikule julgeoleku küsimustele ka rahvusvahelisi kriisikoldeid, sealhulgas positiivsete arengute puudumist Valgevenes, olukorda Ukrainas, relvastatud konflikti Mägi-Karabahhis ja Ida-Vahemerel toimuvat.

Vilniuses toimunud kohtumise üheks osaks oli välisministrite ja Valgevene opositsiooniliidri Svjatlana Tsihhanovskaja jutuajamine. Välisminister Urmas Reinsalu arutas koos Läti välisministri Edgars Rinkēvičsi, Leedu välisministri Linas Linkevičiuse, Kanada välisministri François-Philippe Champagne´i ja Svjatlana Tsihhanovskajaga Valgevene sündmuste jätkuvalt negatiivset kulgu, oldi üksmeelel vajaduses veelgi enam toetada sealset demokraatiameelset kodanikuühiskonda. Minister Reinsalu tutvustas Eesti ettepanekuid, muuhulgas ka Eesti initsiatiivi Valgevene inimõiguste teema tõstatamisel ÜRO Julgeolekunõukogus, Valgevene demokraatia tuleviku käsitleva konverentsi korraldamist ja sõltumatu meedia toetamist.

„Kinnitasime oma toetust nendele kümnetele tuhandetele Valgevene inimestele, kes on juba üle kahe kuu avaldanud meelt ja ühendanud jõud oma nõudmises uute ausate valmiste läbiviimiseks,“ ütles Reinsalu. „Toetame Valgevene kodanikuühiskonda ja vaba meediat, teiselt poolt aga avaldame Valgevene režiimile survet läbi sanktsioonide. Eesmärk on, et Valgevene valitsus lõpetaks kodanike ja ajakirjanike vastu suunatud repressioonid ja toimuksid uued valimised.“

Balti riikide välisministrid ja Kanada välisminister allkirjastasid Vilniuses ühisavalduse, millega kinnitasid tiheda väärtuspõhise koostöö jätkumist, pühendumist transatlantilise suhete edendamisele ja uue initsiatiivina iga-aastaste neljapoolsete kohtumiste sisseseadmist. Lepiti kokku, et järgmine neljapoolne kohtumine leiab aset 2021 Kanadas. Avaldades solidaarust Kanadaga, taunisid ministrid rahvusvahelise õiguse vastast välisriikide kodanike kinnipidamist.

Kohtumise fotogalerii: https://www.flickr.com/photos/mfa_lithuania/

Lisainfo:
Aari Lemmik
avalike suhete osakond
välisministeerium
press@mfa.ee
+372 5060 224

 

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.