Sa oled siin

Eesti jagab Genfis ÜRO liikmesriikidele küberteadmisi

21. Veebruar 2020 - 15:23

Täna, 21. veebruaril toimub Genfis Eesti välisministeeriumi korraldatud küberdiplomaatia seminar. Üritus on suunatud ÜRO liikmesriikide ja erinevate rahvusvaheliste organisatsioonide esindajatele Genfis ning keskendub olemasoleva rahvusvahelise õiguse kehtivusele ja vastutustundliku käitumise normide rakendamisele küberruumis.

Välisministeeriumi küberjulgeoleku erivolitustega diplomaatilise esindaja Heli Tiirmaa-Klaari sõnul on olukorras, kus küberdiplomaatia on saamas pea lahutamatuks osaks välis- ja julgeolekupoliitikast, väga oluline selgitada valdkonnas toimuvaid arenguid ja rahvusvahelisi arutelusid võimalikult laiale kuulajaskonnale. Paljude riikide välisministeeriumides on loodud või loomisel üksused ja ametikohad, kus tegeletakse küberdiplomaatiaga, ent riigiti on teadmised ja kogemused kübervaldkonnast väga erineval tasemel.

„Genfi ÜRO peakorteris on tänasele seminarile kogunenud üle 80 riigi esindajad, eriti palju on kohal Aafrika, Aasia ja Ladina-Ameerika diplomaate. See näitab, kui suur on riikide huvi küberdiplomaatia teemade vastu – sinna hulka kuulub rahvusvahelise õiguse kehtivus küberruumis, samuti kübernormide ja usaldusmeetmete rakendamine ning küberjulgeolekualase arengukoostöö võimaluste parandamine,“ rõhutas Tiirmaa-Klaar. „Tänane üritus aitab meil tugevdada Eesti globaalset kuvandit küberteemade eestvedajana ning aitab saavutada Eesti eesmärke ÜRO Julgeolekunõukogus,“ lisas ta.

Esinevad küberdiplomaatia valdkonna eksperdid kõikjalt maailmast ning rahvusvaheliste organisatsioonide ja juhtivate akadeemiliste asutuste esindajad, sealhulgas Euroopa Nõukogust, Maailma Majandusfoorumist, Genfi julgeoleku-uuringute keskusest, Rahvusvahelisest Punasest Ristist ja Haagi julgeoleku-uuringute keskusest. Regionaalsete organisatsioonide – Euroopa Liidu, Kagu-Aasia Maade Assotsiatsiooni (ASEAN) ja Ameerika Riikide Organisatsiooni (OAS) – perspektiive avavad ELi, Singapuri ja Uruguay esindajad. Esinejate hulgas on ka Eesti kübereksperdid Riigi Infosüsteemi Ametist.
                                                                                                                   
Seminari korraldavad välisministeeriumi küberdiplomaatia osakond ning Eesti esindus Genfis ÜRO ja teiste rahvusvaheliste organisatsioonide juures. Korraldamist toetavad ka Uruguay ja Singapuri esindused Genfis. Seminar korraldatakse ÜRO küberekspertide töögrupi (inglise keeles Group of Governmental Experts ehk GGE) teise kohtumise eel, mis koguneb 24.–28. veebruaril Genfis ja kus Eestit esindab küberjulgeoleku erisaadik Tiirmaa-Klaar.
Lisainfo:

Britta Tarvis
välisministeerium
avalike suhete osakond
637 7627 / 5194 7045
britta.tarvis@mfa.ee

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.