Sa oled siin

Eesti ja USA käsitlesid veebiseminaril koostöövõimalusi Arktika kestliku arengu toetamiseks

27. Aprill 2021 - 11:14

Eile, 26. aprillil toimus Eesti välisministeeriumi ja USA mõttekoja Wilsoni keskuse Polaarinstituudi ühine virtuaalseminar Arktika kestliku arengu teemal. USA ja Eesti esindajad arutasid, kuidas edendada koostööd Arktika ees seisvate kriitiliste probleemide lahendamiseks, eriti teadusuuringute, keskkonnakaitse ja kestliku arengu valdkonnas.

Välisminister Eva-Maria Liimets rõhutas avakõnes, et keegi ei ole kliimamuutustes kõrvalseisja. „Me kõik teame kliimamuutuste sügavat mõju, eriti Arktika haavatavatele ökosüsteemidele, mistõttu peab Eesti oluliseks leida võimalusi kliimamuutustega võitlemiseks. Eesti on Arktikale piisavalt lähedal, et tunda piirkonnas toimuvate muudatuste otseseid tagajärgi, seega tahame anda oma osa sealsesse säästvasse arengusse. Selleks on Eestil huvi, potentsiaali ja oskusteavet, millega saame anda juba tehtud tööle lisandväärtust ja mis on ka meie Arktika Nõukogu vaatlejastaatuse taotluse keskmes.“

„Eesti ja USA koostöö saab kindlasti olla kasulik Arktikale soodsama laiema globaalse konteksti kujundamisel rohelise ülemineku raames,“ rääkis minister Liimets. „Eesti on pühendunud kliimaneutraalsuse saavutamisele aastaks 2050 ning toetame Euroopa Liidu ja USA jõupingutusi maailma juhtimisel süsinikdioksiidi vähendamise suunas. Kui kogu maailm astub julgeid samme heitgaaside vähendamiseks, on sel Arktikale selge mõju.“

Liimets pidas Arktika kestliku arengu ja kliimaprobleemide temaatikat Eesti ja Ameerika Ühendriikide niigi tihedate ja lähedaste vahel üheks täiendavaks ja väga oluliseks koostöösuunaks.

Eestit esindasid veebiseminaril veel välisministeeriumi Euroopa küsimuste asekantsler Märt Volmer, välisministeeriumi kliima- ja energiapoliitika eriesindaja Kaja Tael, Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere ja Tartu ülikooli etnoloogia kaasprofessor Aimar Ventsel.

Veebiseminar on järjekordne üritus Eesti Arktika-ekspertiisi tutvustamiseks Eesti kandideerimisel Arktika Nõukogu vaatlejaks.

Lisainfo seminari kohta.

Seminari saab järele vaadata välisministeeriumi Youtube’ist.

Lisainfo:
välisministeerium
avalike suhete osakond
press@mfa.ee

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.