Sa oled siin

Eesti ja Ungari välisminister kõnelesid julgeoleku- ja majanduskoostööst, Euroopa Liidust ja Kolme mere algatusest

3. Mai 2021 - 22:54


Välisminister Eva-Maria Liimets kohtus täna, 3. mail Ungari välis- ja kaubandusminister Péter Szijjártóga. Ungari välisminister tähistas visiidiga Tallinna Eesti ja Ungari diplomaatiliste suhete loomise sajandat aastapäeva ning tutvustas Ungari eesmärke Euroopa Nõukogu eesistumiseks.

„Sada aastat tagasi oli Ungari üks esimestest, kes tunnustas meie noort riiki. Ka 30 aasta eest aitas Ungari toetus Eestile meil taastada oma koha vabade rahvaste ja riikide hulgas,“ rääkis välisminister Liimets. „Praegu aitame mõlemad Euroopa Liidu ja NATO liikmetena kaasa piirkonna arengule ning kogu maailma julgeolekule. Seepärast rõhutasin oma kolleegile, et peame neis organisatsioonides tegutsema toetudes ühistele väärtustele ja põhimõtetele, millele meie praegune edu on rajatud.“

Ministrid võtsid jutuks ka Venemaa viimaste kuude tegevuse, mis on mõjutanud Euroopa Liidu ning meie partnerite julgeolekut ja stabiilsust. Lisaks kõnelesid välisministrid Euroopa Liidu suhetest Hiinaga.

Ministrid rääkisid kohtumisel ka Eesti ja Ungari koostöö tugevdamise võimalustest, eriti lähtuvalt piirkonna aktuaalsetest arengutest ning võttes arvesse COVID-19 pandeemia mõju. Minister Liimets tõi esile julgeolekukoostöö: „Hindame Ungari panust Balti õhuturbesse kõrgelt ning oleme kindlasti huvitatud kaitsekoostöö jätkamisest.“

Liimets ja Szijjártó tõid mõlemad välja Kolme mere algatuse kui regiooni taristu tugevdamise võimaluse. „Nii Ungari kui ka Eesti jaoks on oluline Kolme mere algatuse tugevdamine. Meie jaoks on võtmeküsimusteks strateegilise partnerluse, investeerimisfondi, nutika ühenduvuse ja ka algatuse praktiliste aspektide edasi arendamine,“ sõnas Liimets.

Välisminister Liimets andis ülevaate ka Eesti tegevusest ÜRO Julgeolekunõukogu valitud liikmena, sealhulgas meie eesistumise ajal juunis 2021. Koostööst Euroopa Nõukogus rääkides tähtsustas minister Liimets Istanbuli konventsiooni olulisust ning tutvustas  ka Eesti esimest inimõiguste tegevuskava. 

Euroopa Liidust kõneledes kinnitasid ministrid, et toetavad Liidu laienemispoliitikat, kuna Lääne-Balkani stabiilsus on Euroopa julgeoleku seisukohast äärmiselt oluline.

Samuti rääkisid ministrid Eesti ja Ungari võitlusest COVID-19 pandeemiaga.

Pärast kohtumist ja pressikonverentsi külastasid ministrid Rahvusraamatukogus Eesti ja Ungari diplomaatiliste suhete sõlmimise 100. aastapäevale pühendatud näitust.

Fotod: https://flic.kr/s/aHsmVv5LeQ


Lisainfo:
välisministeerium
avalike suhete osakond
press@mfa.ee

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.