Sa oled siin

Eesti ja Ungari tähistavad homme diplomaatiliste suhete 100. aastapäeva

23. Veebruar 2021 - 15:55

Homme, 24. veebruaril tähistavad Eesti ja Ungari saja aasta möödumist päevast, mil Ungari tunnustas Eesti Vabariiki de jure, mis pani aluse ametlikule diplomaatilisele suhtlusele.

Välisminister Eva-Maria Liimets kohtus eile, 22. veebruaril Brüsselis Ungari välisminister Péter Szijjártóga. Välisministrid soovisid teineteisele õnne diplomaatiliste suhete aastasaja puhul ning kinnitasid tiheda koostöö jätkumist. Eesti ja Ungari on head liitlased ja sõbrad nii NATOS kui ka Kolme mere algatuses. Samuti ühendavad meid soome-ugri hõimuliikumine ning meie rahvaste keelte ja kultuuride kaitse ja edendamine.

Eesti saatkond Budapestis tähistab 100 aasta möödumist diplomaatiliste suhete sõlmimisest mitmesuguste ettevõtmistega terve aasta jooksul. Kavas on korraldada ajalookonverents, istutada puu Budapesti Euroopa parki, anda välja mälestuste kogumik ning korraldada Eesti-teemaline joonistusvõistlus Ungari lastele.

Ungari saatkond Eestis koostas diplomaatiliste suhete aastapäevaks näituse „Väikesed riigid ajahoovuses“, mille avamisel Rahvusraamatukogus eile, 22. veebruaril osales ka Euroopa osakonna peadirektor Marika Linntam.

Esimeseks kaudseks kontaktiks Eesti ja Ungari vahel võiks lugeda 16. sajandit, kui Ungari päritolu Poola kuningas István (Stefan) Bátory oli aastail 1582–1588 Liivimaa suurhertsog. Ta andis Valgale linnaõigused ja asutas 1583. aastal Tartus Eesti alade esimese gümnaasiumi – Tartu jesuiitide gümnaasiumi –, mida peetakse Tartu ülikooli eelkäijaks.

Ametlikud kontaktid Eesti ja Ungari vahel tekkisid 1921. aasta alguses, kui Eestist sai kokkusaamispaik Nõukogude Venemaa ja Ungari esindajatele, kes pidasid läbirääkimisi sõjavangide ja -põgenike kojupääsemise üle. Juba varsti pärast Ungari delegatsiooni saabumist Eestisse tuli ka nende de facto ja 24. veebruaril 1921 de jure tunnustus. Ungari delegatsiooni juhtis läbirääkimistel Mihály Jungerth, kellest sai varsti Ungari ametlik esindaja Eestis ning 1923. aastal ka esimene suursaadik.

Ungari valitsus tunnustas 1991. aastal taastatud Eesti Vabariigi iseseisvust kolmanda riigina (pärast Islandit ja Leedut).

Eesti ja Ungari diplomaatiliste suhete ajajoon.

Lisainfo:
välisministeerium
avalike suhete osakond
press@mfa.ee

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.