Sa oled siin

Eesti ja Soome soovivad näha ühtset ning tugevat Euroopa Liitu

2. Juuni 2017 - 19:11

Välisminister Sven Mikser rõhutas täna kohtumisel Soome välisministri Timo Soiniga 100. juubelit tähistavate Soome ja Eesti pikaajalise ning lähedase sõpruse olulisust peatselt algaval Eesti ELi eesistumisel.

Välisministrid rõhutasid kohtumisel ELi-Ameerika Ühendriikide tiheda koostöö olulisust, sealhulgas julgeoleku ja kaubanduse alal ning arutasid koostööd Euroopa Liidu päevakajalistes küsimustes juulis algava Eesti eesistumise kontekstis. „Loodame ka eesistumisel edukat koostööd Soomega, kes on meile mitmetes keerulistes küsimustes toetav partner. Soovime mõlemad näha tugevat, otsustusvõimelist ja ühtset Euroopa Liitu, kellel on pärast Brexitit lähedane koostöö ja suhe ka Ühendkuningriigiga,“ lisas Mikser.

Välisministrid kõnelesid ka USA eilsest otsusest taganeda Pariisi kliimakokkuleppest. „See kahetsusväärne otsus ei muuda ELi ega ka ülejäänud maailma suunda. Kliimamuutused on meie kõigi ühine mure ning seetõttu tuleb probleemiga tegeleda koos,” sõnas Mikser ning märkis, et kliimamuutuste temaatika on Eesti jaoks prioriteet ka ELi eesistumise ajal.

Mikser lisas, et Eesti ELi eesistumise programmis on kesksel kohal ka digitaalse siseturu areng. „Andmevahetuskoostöö käivitumisega oleme Soomega teedrajavat panust andmas. Praeguseks on meil olemas tehniline valmisolek piiriüleste andmevahetusteenuste arendamiseks,“ lisas ta.

Välisministrid Mikser ja Soini arutasid ka ELi ühise julgeoleku- ja kaitsepoliitika tugevdamist, sealhulgas võimekust tulla toime hübriidohtudega. „Soome on võtnud siin initsiatiivi Euroopa hübriidohtude vastase oivakeskuse asutamisega Helsingis. Me oleme otsustanud keskusega liituda ja teeme seda lähiajal,“ lisas Mikser.

Venemaaga seonduvalt kõneldi olukorrast Ukrainas ning Süürias.

Eesti ja Soome majandus on tihedalt põimunud, kuid välisminister Mikseri sõnul on veel kasutamata võimalusi. „IT koostöö ning energia- ja transpordiühenduste edendamine looks uusi inspireerivaid võimalusi meie kodanikele ja ettevõtjatele,“ sõnas välisminister. Mikser märkis ka Balticconnectori olulisust gaasituru arenguks. Veel käsitlesid välisministrid Rail Baltic projektiga seonduvat.

„Eesti-Soome 200“ tähistamine toob välisminister Mikseri sõnul arvukate üritustega mõlemat riiki ja rahvast üksteisele veelgi lähemale. Järgmisel nädalal, 10. juunil on Tallinnas suur Soome päev, mis pakub nii soome muusikat, toitu kui disaini.

Fotod: https://www.flickr.com/photos/estonian-foreign-ministry/albums/721576844...Lisainfo:

Mariann Sudakov
Välisministeerium
Avalike suhete osakond
521 6821
press@mfa.ee
www.vm.ee

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.