Sa oled siin

Eesti ja Läti valitsusdelegatsioonid otsisid piiriäärsete elanike probleemidele lahendusi

19. Jaanuar 1998 - 9:26

Esmaspäeval, 19. jaanuaril toimus Valgas Eesti Vabariigi ja Läti Vabariigi valitsusdelegatsioonide kohtumine, kus arutati võimalusi piiriäärsete alade elanike probleemide lahendamiseks.

Kohtumise käigus valmistasid pooled parafeerimiseks ette kokkuleppe Eesti ja Läti piiriäärsete alade elanike lihtsustatud piiriületamise protseduurist. Samuti on parafeerimiseks valmis kaks kokkuleppe juurde kuuluvat protokolli: piiriäärsete alade loetelu ja dokument, mis reguleerib lihtsustatud piiriületuskorra rakendamist õpilastele. Vastavalt viimati nimetatud protokollile laieneb see kord neile lastele, kes elavad piiriäärsetel aladel, kuid kelle kodu lähedal puudub emakeelne kool.

Delegatsioonide juhid parafeerivad kokkuleppe ja selle juurde kuuluvad protokollid pärast kooskõlastamist mõlema riigi asjaomaste ministeeriumidega.

Pooled ei jõudnud kokkuleppele Valka linnas asuva Savienibase tänava küsimuses, kus enamus elanikest on Eesti kodanikud. Eelmisel kohtumisel saavutati kokkulepe, et Läti Vabariik garanteerib Savienibase tänava eestlastest elanikele nende sotsiaal-majanduslikud õigused (majade registreerimine kinnisturaamatus, elektri, kanalisatsiooni ning sidega seonduvad küsimused). Tänasel kohtumisel ütles Läti pool, et elanike sotsiaal-majanduslike õiguste garanteerimisega on probleeme ja ilmselt ei suudeta seda teha. Eesti pool on taotlenud ka seda 2,6 hektari suurust maatükki Eesti Vabariigile, kuid Läti poolele ei ole ka see variant vastuvõetav. Pooled leidsid, et oleks otstarbekas arutada seda probleemi valitsusjuhtide tasandil.

Järgmisel Eesti ja Läti valitsusdelegatsioonide kohtumisel on kavas arutada keskkonna reostusega seonduvaid küsimusi ja piirialade vahetamist, sest Eesti-Läti piiri taastamise käigus on Läti poolele jäänud 28,6 hektarit Eestile kuuluvat maad.

Eesti delegatsiooni juhtis Eesti Moskva suursaatkonna ministernõunik Tago Holsting ja Läti delegatsiooni regionaalküsimuste riigiminister Eriks Zunda.


VÄLISMINISTEERIUMI PRESSITALITUS

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.