Sa oled siin

Eesti ja Küprose vaheline viisavabaduse kokkulepe kirjutati alla

14. Jaanuar 1998 - 9:22

Kolmapäeval, 14. jaanuaril kirjutasid Eesti välisminister Toomas Hendrik Ilves ja Küprose välisminister Ioannis Kasoulides Nikosias alla Eesti Vabariigi valitsuse ja Küprose Vabariigi valitsuse vahelisele viisanõude kaotamise kokkuleppele ja kahe riigi vahelisele lennundusalasele kokkuleppele.

Eesti ja Küprose vaheline viisavaba piiriületuskord hakkab kehtima 30 päeva pärast nootide vahetamist, milles pooled teatavad, et leppe jõustamiseks vajalikud siseriiklikud protseduurid on lõpule viidud. Eestis ei kuulu viisanõude kaotamise kokkulepped parlamendis ratifitseerimisele ning valitsus kiitis leppe heaks 13. jaanuaril.

Eesti ja Küprose vaheline lennundusalane kokkulepe sätestab lennuväljade kasutamise ja muude lennundusalaste teenuste osutamise soodustingimustel. Seega peaksid mõlemad allkirjastatud dokumendid aitama oluliselt kaasa turismialaste ning muude kontaktide edendamisele Eesti ja Küprose vahel.

Küprose välisministri Ioannis Kasoulidese ja Eesti välisministri Toomas Hendrik Ilvese kohtumisel tõstsid mõlemad ministrid esile allakirjutatud lepingute olulisust kahepoolsete suhete arengule.

Kohtumisel keskenduti eelkõige Euroopa Liiduga seonduvatele teemadele ning rõhutati vajadust jätkata aktiivset kogemuste vahetamist selles vallas. Ioannis Kasoulides avaldas lugupidamist Eesti edu puhul euroläbirääkimisteks valmistumisel, mida kajastab ka Euroopa Komisjoni dokument Agenda 2000. "Me imetleme, millise suure tööga on Eesti selle lühikese aja jooksul toime tulnud," ütles Küprose välisminister.

Ioannis Kasoulides toonitas, et ehkki oluline on kõigi esimesse läbirääkimisringi haaratud riikide omavaheline koostöö, tuleb edaspidigi pöörata suurt tähelepanu ka Eesti - Küprose kahepoolsetele suhetele. Ta mainis, et Eestil ja Küprosel kui väikeriikidel on palju sarnaseid probleeme ning nende lahendamisel on oluline arendada ka eri ministeeriumide omavahelist koostööd.

Kohtumisel võrreldi üsna üksikasjalikult liitumisläbirääkimisteks loodavaid struktuure Eestis ja Küprosel ning arutati, kuidas inimesi Euroopa Liiduga seonduvast paremini teavitada. Ioannis Kasoulides selgitas, et Küprosel on Euroopa Liiduga ühinemise idee küll väga populaarne ja seda toetavad kõik erakonnad, ent informeeritus Euroopa Liidust ei ole siiski piisav. Teabe levitamise eesmärgil asutatigi mullu detsembris Küprose Euroopa Instituut, mille korraldusel toimub ka Eesti välisministri kolmapäeva õhtune loeng Nikosia hotellis Hilton.

Kohtumisele järgnes Toomas Hendrik Ilvese ja Ioannis Kasoulidese lühike pressikonverents. "Eesti ja Küpros on praegu nagu kaks õpilast, kellel seisab ees eksam ja kellel on seetõttu otstarbekas üksteisega konspekte vahetada," märkis Küprose välisminister pressikonverentsil.


VÄLISMINISTEERIUMI PRESSITALITUS

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.