Sa oled siin

Eesti ja India välisminister rääkisid ÜRO Julgeolekunõukogu liikmesusest ja küberkoostööst

15. Jaanuar 2020 - 15:54

Täna, 15. jaanuaril arutas välisminister Urmas Reinsalu kohtumisel India kolleeg dr Subrahmanyam Jaishankariga New Delhis Eesti põhimõtteid ÜRO Julgeolekunõukogus aastail 2021–2022, India enda kandidatuuri ja võimalusi kahepoolsete suhete tihendamiseks.

„Ei loe, kas oled väikeriik või maailma suurim demokraatlik riik – rahvusvaheline õigus ja ühised mängureeglid on globaalse majanduse ja ühiskonna stabiilsuse alus,“ ütles Reinsalu. Ta jagas kolleegiga muljeid Eesti hoogsatest esimestest nädalatest ÜRO Julgeolekunõukogu valitud liikmena ja kinnitas, et Eesti võtab tõsiselt kohust seista reeglitel põhineva maailmakorra eest ja leevendada inimkannatusi.

Reinsalu lisas, et Eesti ootab võimalust teha Indiaga juba järgmisel aastal nendel teemadel Julgeolekunõukogus koostööd. India kandideerib ÜRO Julgeolekunõukogu valitud liikmeks aastateks 2021–2022.

Muuhulgas arutasid välisministrid ÜRO reformi. „ÜRO peab kaasas käima ajaga ja muutuma läbipaistvamaks. On oluline, et Julgeolekunõukogu alaliste liikmete valim peegeldaks samuti tänapäevast maailma,“ rääkis Eesti välisminister, viidates India püüdlusele saada tulevikus Julgeolekunõukogu alaliseks liikmeks. 

Kohtumise teises pooles keskenduti võimalustele tihendada majanduskoostööd. „Eesti ettevõtjad, kes Indiasse ekspordivad, on eriilmelised ja teotahtelised. On oluline, et meie äridiplomaatia neid sellel suurel turul võimalikult hästi toetaks,“ ütles välisminister. Ta lisas, et Eestil on väga hea meel, et India ettevõtjad on tänu e-residentsuse programmile avanud Eestis üle 450 ettevõtte.

Erilist tähelepanu pöörati digi- ja kübervaldkondadele. „See, et maailma üha suurema interneti ja tehnoloogia kasutajate arvuga riike maailmas on huvitatud koostööst Eestiga küberjulgeoleku ja e-valitsemise vallas, on suur tunnustus Eestile ja meie ettevõtjatele,“ sõnas Reinsalu. Ta avaldas lootust, et 2019. aasta augustis India asepresident Venkaiah Naidu külaskäigul allkirjastatud memorandumid küberkoostöö ning e-valitsemise ja tärkavate digitehnoloogiate alase koostöö kohta avavad uusi võimalusi mõlemale riigile.

New Delhis toimuva konverentsi Raisina Dialogue serval on välisminister Reinsalu kohtunud lisaks India ja Iraani välisministrile ka Usbekistani ja Maldiivide välisministriga ning Afganistani julgeolekunõunikuga. Täna õhtul kohtub välisminister India peaminister Narendra Modiga. Homme peab välisminister kõne Eestist ÜRO Julgeolekunõukogu liikmena ja kohtub ka Lõuna-Aafrika Vabariigi kolleegiga.

Fotod: https://flic.kr/s/aHsmKK56rJ

Lisainfo:

Britta Tarvis
välisministeerium
avalike suhete osakond
+372 5194 7045
britta.tarvis@mfa.ee

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.