Sa oled siin

Eesti ja Euroopa Liit alustasid sisulisi läbirääkimisi

10. November 1998 - 10:12

Teisipäeval, 10. novembril toimus Brüsselis Euroopa Liidu ja Eesti vahelise liitumiskonverentsi teine välisministrite kohtumine. Eesti delegatsiooni juhtis välisminister Raul Mälk ja Euroopa Liidu delegatsiooni Austria välisminister Wolfgang Schüssel.

Kohtumise käigus arutati läbirääkimiste edasist kulgu seitsme peatüki osas, mille kohta ka Euroopa Liit on kujundanud oma ühispositsioonid. Need peatükid on: Teadus ja teadusuuringud; Telekommunikatsioonid ja infotehnoloogia; Haridus, kutseõpe ja noorsooprogrammid; Kultuur ja audiovisuaalpoliitika; Tööstuspoliitika; Väike- ja kesksuurusega ettevõtted; Ühine välis- ja julgeolekupoliitika.

Pooled jõudsid ühisele järeldusele, et peatükid, mis puudutavad väike- ja kesksuurusega ettevõtteid; teadust ja teadusuuringuid ning haridust, kutseõpet ja noorsooprogramme ei vaja käesolevas staadiumis edasisi läbirääkimisi. Samas märgiti , et vajadusel võidakse nende peatükkide juurde tagasi pöörduda.

Ülejäänud nelja peatüki (telekommunikatsioonid ja infotehnoloogia, kultuur ja audiovisuaalpoliitika; tööstuspoliitika; ühine välis- ja julgeolekupoliitika) juurde pöördutakse tagasi pärast Eesti poolt esitatud lisainformatsiooni läbitöötamist.

Euroopa Liit avaldas rahulolu selle üle, et Eesti on esitanud oma seisukohad ka viie järgmise peatüki kohta.

Austria välisministri sõnul sõltub läbirääkimiste edasine kulg Eesti poolt tehtavatest jõupingutustest. Eriti oluliseks kujuneb Eesti võime viia ellu Euroopa Liidu seadusandlust, millele antakse lõplik hinnang alles läbirääkimiste viimases staadiumis.

Euroopa Liidu eesistujamaa välisminister tuletas Eesti delegatsioonile meelde ka Eesti lahendamist vajavaid keskkonnaküsimusi.

Välisminister Mälk rõhutas oma esinemises head koostööd Euroopa Liidu töökonnaga ning avaldas rahulolu Euroopa Komisjoni hiljutises vaheraportis Eestile antud hinnangu üle. Minister Mälk kinnitas, et Eesti jätkab tööd Euroopa Liidu seadusandluse rakendamisel.

Eesti välisminister meenutas 31. märtsil läbirääkimiste avamisel tõstatatud küsimust Eesti ja Schengeni riikide vahelisest viisavabadusest, rõhutades, et viisavabadus oleks positiivne signaal nii Eesti kui ka Euroopa Liidu riikide elanikele. Pärast kohtumist andsid välisministrid ühise pressikonverentsi.

Välisminister Mälk kohtus teisipäeval ka Suurbritannia välisminister Robin Cookiga. Kohtumisel arutati Eesti liitumisläbirääkimiste protsessi EL-ga ning välisminister Mälk kinnitas, et Eestile on oluline säilitada tempot nii läbirääkimistes EL-ga kui ka siseriiklikus reformiprotsessis. Välisminister Cook tundis huvi kodakondsuseta vanemate lapsi puudutava seadusandluse muudatuste vastu. Välisminister Mälk kirjeldas ka Eesti-Vene piiriläbirääkimiste olukorda.VÄLISMINISTEERIUMI PRESSITALITUS

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.