Sa oled siin

Eesti ja Austria tähistavad sadat aastat diplomaatilisi suhteid

11. Juuni 2021 - 11:00

11. juunil 1921. aastal tunnustas Austria Eesti Vabariiki de jure, mis pani aluse ametlikule diplomaatilisele suhtlusele.

Austria ja Eesti sidemed ulatuvad juba 19. sajandisse. Austria-Ungaril olid esindused Venemaa Balti provintsides juba enne Esimest maailmasõda. Tallinnas (Reval) avati konsulaat juba 1867. aastal.
Eesti esimene aukonsul Viinis oli Eesti päritolu insener Erich Georg Voldemar Andresen, kes määrati ametipostile 1921. aastal ja kes jäi ametisse kuni 1940. aasta augustini. Austria esimene saadik Nikolaus Post andis üle oma volikirja Eesti Vabariigi riigivanemale 14. juulil 1924. aastal. Austria saadikud Eestis resideerisid enne Teist maailmasõda Varssavis ning Eesti saadikud Austrias resideerisid Berliinis ja Roomas. Viini Ülikooli Fennougristika Instituudis hakati õpetama eesti keelt 1978. aastal.

Pärast Eesti iseseisvuse taastamist tegi Austria 28. augustil 1991 Eestile ettepaneku diplomaatiliste suhete taastamiseks, mis toimuski siis, kui Austria esimene suursaadik Eestis pärast Eesti iseseisvuse taastamist Manfred Ortner andis üle oma volikirja Ülemnõukogu esimehele. Manfred Ortner resideeris Helsingis ja oli ametis kuni 1994. aastani.

Tänapäeval on Eesti ja Austria kahepoolsed suhted väga head ning koostöö on ulatuslik, hõlmates tihedat suhtlust nii poliitika, majanduse, hariduse kui ka kultuuri vallas. Head läbisaamist iseloomustab ka sarnane arusaam ühistest väärtustest ning nii digi- kui ka rohepöörde läbiviimine. Austrial ja Eestil on üksteiselt neis valdkondades palju õppida ning oma teadmised ja jõud ühendades saame pakkuda digi- ja rohepöördele tarku lahendusi nii endale kui ka teistele.

Tunnistuseks meie riikide suurepärastest kahepoolsetest suhetest on viimastel aastatel toimunud kõrgetasemelised visiidid. Austria liidupresident Alexander Van der Bellen tuli Eestisse ametlikule visiidile 2018. aasta suvel ning Eesti president Kersti Kaljulaid käis diplomaatiliste suhete sajanda aastapäeva puhul riigivisiidil Austrias selle aasta mais.


Eesti ja Austria diplomaatiliste suhete ajajoon.


Lisainfo:
välisministeerium
avalike suhete osakond
press@mfa.ee

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.