Sa oled siin

Eesti ekspert valiti ÜRO põlisrahvaste püsifoorumi 14. istungi aseesimeheks

29. Aprill 2015 - 20:31

Nr 105–E

Eestist valitud põlisrahvaste ekspert Oliver Loode on ÜRO põlisrahvaste püsifoorumi 14. istungi aseesimees. Põlisrahvaste õigused on üks Eesti inimõiguste prioriteetvaldkondadest ning Eesti on juba aastaid panustanud ka rahaliselt ÜRO põlisrahvaste fondi.

Oliver Loode sõnul pöörab ta tulenevalt oma nimetamisest Ida-Euroopa riikide grupist erilist tähelepanu Venemaa, Ukraina ja teiste Ida-Euroopa põlisrahvaste käekäigule. Loode on foorumil tähelepanu juhtinud Soome-Ugri rahvaste käekäigule ning viimastel istungitel tõsist muret väljendanud ka krimmitatarlaste olukorra pärast. “Järgneva pooleteist aasta jooksul loodan päevakorda tuua senisest enam ka põlisrahvaste keelte säilimise ja taaselustamise teema,” lisas Loode.

Eesti ekspert on ka foorumi töömeetodite töörühma liige ning näeb ühena oma tähtsaimatest ülesannetest foorumi töö tõhususe ja tulemuslikkuse tõstmist.

ÜRO põlisrahvaste alaline foorum (UNPFII) loodi 2000. aastal. Tegemist on ECOSOCi nõuandva kehamiga, mille ülesandeks on käsitleda põlisrahvaste majandus- ja sotsiaalarengu, kultuuri, keskkonna, hariduse, tervise ja inimõigustega seotud teemasid.

Foorumi ülesandeks on koostada vastavasisulisi ekspertsoovitusi, tõsta põlisrahvaste temaatikaga seotud küsimuste osas teadlikkust nii ÜRO kehamite kui liikmesriikide seas. Foorum koosneb 16-st iseseisvast eksperdist, kelle mandaat kestab kolm aastat. Loode on juba neljas Eestist pärit ekspert ÜRO põlisrahvaste püsifoorumil.

Püsifoorum kohtub igal aastal kahenädalase istungi vältel. Foorumi 14. istungjärk leiab aset 20.04-01.05.2015 New Yorgis.

Oliver Loode on tuntud kui rahvusvahelise soome-ugri liikumise aktivist. Seejuures on ta näiteks soome-ugri kultuuripealinnade programmi koordinaator ning Fenno-Ugria juhatuse liige.

Foto: https://www.flickr.com/photos/estonian-foreign-ministry/17123319500/


VÄLISMINISTEERIUMI PRESSIOSAKOND
637 7654
58855 171
press@mfa.ee
www.vm.ee

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.