Sa oled siin

Eesti eestvedamisel kinnitas rahvusvaheline kogukond ÜRO Julgeolekunõukogus küberstabiilsuse olulisust, ka koroonakriisi ajal

23. Mai 2020 - 9:24

Eesti ÜRO Julgeolekunõukogu eesistumise eriüritusel küberjulgeoleku teemal rõhutati rahvusvahelise õiguse kehtivust küberruumis ja kõigile ÜRO liikmesriikidele kehtivaid käitumisreegleid. Kokku osales üritusel ligikaudu 60 riiki ja organisatsiooni.

Nii Eesti välisminister kui peaminister rõhutasid, et koroonakriis on näidanud turvalise küberruumi olulisust. „See kriis on näidanud, kui tähtis on digiinfrastruktuuri usaldusväärsus ning kuidas peame üheskoos töötama stabiilse ja turvalise küberruumi nimel,“ ütles välisminister Reinsalu kohtumist avades. Peaminister Ratas tõi esile, et ülemaailmne COVID-19 kriis on pannud digiteenustele lisasurve ja just seepärast on praegu õige hetk küberstabiilsusest rääkida. Sama kinnitasid ka paljud riigid oma sõnavõttudes. Välisminister Reinsalu teatas ühtlasi, et Eesti plaanib peatselt korraldada rahvusvahelise kohtumise, mis käsitleb digitaliseerimise võimalusi koroonakriisile vastamisel. 

Eesti küberjulgeoleku erisaadiku Heli Tiirmaa-Klaari sõnul oli ürituse üks peamisi eesmärke valjuhäälselt kinnistada varasemaid ÜRO kokkuleppeid küberstabiilsuse teemadel. „Eesti näitas selle kohtumisega, et oleme ÜRO Julgeolekunõukogus uute ohtude arutamisel edasiviiv jõud. Rahvusvaheliselt on kaalukas tõsiasi, et tugevalt jäi kõlama Eesti ja paljude teiste riikide veendumus, et küberruum ei erine muudest valdkondadest, kus rahvusvahelist õigust kohaldatakse,“ ütles Tiirmaa-Klaar.

Washingtonis asuva Strateegiliste ja Rahvusvaheliste Uuringute Keskuse tippekspert Dr James Lewis, kes Julgeolekunõukogu liikmeid ja teisi ÜRO liikmesriike kohtumisel teavitas, nimetas Eesti üritust „tähelepanuväärseks panuseks, mis viis selle teema Julgeolekunõukogu tähelepanu alla.“ Lewise sõnul on kübernormid ja rahvusvaheline õigus jätkuvalt parim ja usaldusväärseim viis edendada küberruumi turvalisust.

Valdav osa riikidest mainisid olulist panust, mida on andnud ÜRO küberekspertide töörühm (UN Group of Governmental Experts) ja kuhu Eesti kuulub. ÜRO desarmeerimisküsimuste kõrge esindaja Izumi Nakamitsu sõnul on rühm saavutanud edu jõudes üksmeelele, et rahvusvaheline õigus kehtib küberruumis. Samuti toodi välja arutelud parasjagu kooskäivas ÜRO avatud töörühmas, kus Eesti samuti osaleb. Singapuri küberturbeagentuuri juhi David Kohi sõnul on järjepidav koostöö nendes ja teistes rahvusvahelistes formaatides vajalik, et tõhustada kübervõimete arengut ja tõhustada riikidevahelist usaldust. 

Eesti Julgeolekunõukogu eesistumise ühte tähtüritust juhtisid kohtumise jaoks spetsiaalselt ellu kutsutud virtuaalstuudiost välisminister Urmas Reinsalu ja New Yorgist Eesti esindaja ÜRO juures Sven Jürgenson. Avakõne pidas Eesti peaminister Jüri Ratas.

Ürituse kaaskorraldajad olid Julgeolekunõukogu liikmed Belgia, Dominikaani Vabariik ja Indoneesia ning Keenia. Kohtumine toimus Eestis arendatud virtuaalürituste platvormil Hybridity.

Kõik huvilised saavad üritust järgi vaadata välisministeeriumi Youtube’i ja Facebooki kanalitest.

Fotod: https://flic.kr/s/aHsmNj4AUd (Raigo Pajula ja Jüri Kartul)
Välisministri sissejuhatus: https://bit.ly/36nARXS
Peaministri kõne: https://bit.ly/3bW01Ov
Riikide sõnavõtud laetakse üles siia: https://bit.ly/2LSxNJU

Lisainfo:

Britta Tarvis
välisministeerium
avalike suhete osakond
5194 7045
britta.tarvis@mfa.ee

Veel uudiseid samal teemal

28.05.2020|Välisministeerium

Välisminister Reinsalu väljendas ÜRO Julgeolekunõukogu istungil muret Venemaa kasvava sõjalise kohaloleku üle Liibüas

Täna, 28. mail teavitas Eesti kutsel Julgeolekunõukogu avalikul istungil Euroopa Liidu ja ÜRO koostöö teemal Euroopa Liidu kõrge esindaja Josep Borrell.

27.05.2020|Välisministeerium

President Kaljulaid: humanitaarabi jõudmist abivajajateni ei tohi pandeemia ettekäändel kunstlikult takistada

Vabariigi Presidendi Kantselei — Pandeemiaga seotud liikumispiirangud on mõistetavad, aga neid ei tohi kasutada selleks, et kunstlikult takistada humanitaarabi osutamist konfliktipiirkondades, ütles president Kersti Kaljulaid täna ÜRO Julgeolekunõukogus kõrgetasemelisel arutelul tsiviilisikute kaitse teemal.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.