Sa oled siin

Eesti alustab majanduskonsultatsioone USA/Balti harta raames

11. Mai 1998 - 14:48

Esmaspäeval, 11. mail algasid Washingtonis Eesti ja Ameerika Ühendriikide delegatsioonide majanduskonsultatsioonid tänavu jaanuaris alla kirjutatud USA/Balti partnerlusharta raames. Tegemist on viimase aja olulisima sündmusega Eesti - USA majandussuhetes.

Partnerlusharta raames toimuvad majandus- ja julgeolekuteemalised konsultatsioonid julgeoleku- ja majandusteemadel ning Eesti on kolmest Balti riigist esimene, kes majandusteemalisi konsultatsioone alustab.

Kevadel moodustati USA/Balti partnerlusharta raames majanduskonsultatsioonide pidamiseks töögrupp, millesse kuuluvad kõigi asjassepuutuvate ministeeriumide esindajad. Praegu viibib Washingtonis selle töögrupi liikmetest moodustatud delegatsioon välisministeeriumi asekantsleri Clyde Kulli juhtimisel, kuhu kuuluvad Eesti Vabariigi suursaadik Ameerika Ühendriikides Grigore-Kalev Stoicescu, majandusministeeriumi väliskaubanduse osakonna juhataja asetäitja Paul Elberg, põllumajandusministeeriumi välissuhete osakonna peadirektor Andres Oopkaup, siseministeeriumi välissuhete büroo juhataja Kaido Sirel, veterinaarameti peadirektori asetäitja Hendrik Kuusk. Delegatsiooni kuuluvad ka Washingtonis asuva Eesti suursaatkonna majandusametnikud ning välisministeeriumi välismajanduspoliitika osakonna diplomaadid.

Ameerika Ühendriikide poolt juhib konsultatsioonide pidamiseks moodustatud töögruppi Riigidepartemangu asekantsler Stuart Eizenstadt, kes varem oli Ameerika Ühendriikide suursaadik Euroopa Liidu juures. Arutelu hõlmab laia teemaderingi, millest mainida tuleks läbirääkimisprotsessi WTO-ga, audio- ja visuaaltoodangu temaatikat ning intellektuaalse omandi kaitse küsimusi.

Samuti arutatakse võimalusi Eesti jätkuvaks integreerumiseks Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsiooniga (OECD), mille eesmärk on saada organisatsiooni täisliikmeks, ja OECD raames ette valmistatava mitmepoolse investeeringute kaitse lepingu temaatikat. Kõne alla tuleb ka partnerlus teadusliku ja tehnoloogilise koostöö alal, majanduskoostöö kolmandate riikidega, transiitkaubandus, USA põllumajanduspoliitika ja teised multilateraalsed majandusteemad.

Samuti on kavas arutada välisabi vallas tehtavat koostööd. Eesti on asunud andma materiaalset abi Bosniale ja Hertsegoviinale sõjajärgseks ülesehitustööks ning üleujutuse all kannatanud Poolale ja Tshehhile ning soovib selles osas luua kontakte abiprojekte koordineerivate Ameerika Ühendriikide institutsioonidega. Eesti delegatsioon saabub Washingtonist tagasi reede pärastlõunal.VÄLISMINISTEERIUMI PRESSITALITUS

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.