Sa oled siin

Eesti algatas ÜRO Julgeolekunõukogus arutelu Valgevenes toimuva üle

18. August 2020 - 20:01

Täna, 18. augustil arutati Eesti ja Ameerika Ühendriikide eestvedamisel ÜRO Julgeolekunõukogus olukorda Valgevenes ning selle võimalikke mõjusid rahule ja julgeolekule Euroopas.

Eestit esindanud välisminister Urmas Reinsalu väljendas oma sõnavõtus sügavat muret Valgevene võimude ülemäärase jõu kasutamise üle rahumeelsetel meeleavaldustel, mille vallandas valimistulemuste võltsimine.
                                             
Reinsalu sõnul on praegu õige aeg Julgeolekunõukogus küsimus tõstatada. „Julgeolekunõukogul on oluline kohustus ennetada vägivaldseid konflikte. Seetõttu on varajase hoiatuse andmine ja teadlikkuse suurendamine meie kohus,“ rõhutas välisminister Reinsalu.

Julgeolekunõukogu on juba varem kinnitanud seost, et inimõiguste ränk rikkumine võib olla varane märk rahvusvahelise kaaluga konflikti tekkimisest. „Rahu säilitamine sõltub sellest, kuidas kohtlevad riigid oma kodanikke. Seda näitab Valgevenes toimuv tragöödia,“ sõnas välisminister.

„Valimistulemused olid võltsitud, sõltumatuid rahvusvahelisi vaatlejaid juures polnud. Oleme näinud mitmel pool maailmas, mis juhtub, kui vabad ja ausad valimised kukuvad läbi ning inimeste õigustatud rahulolematust ei võeta kuulda,“ ütles Reinsalu.

Välisministri sõnul andis tänane arutelu kindla signaali, et jälgime tähelepanelikult Valgevenes toimuvat ja veendume, et ÜRO peasekretär saab vajaliku toetuse, et kasutada ennetava diplomaatia meetmeid seal, kus vaja. Igasugune väline sekkumine Valgevenesse ohustaks rahu ja julgeolekut Valgevenes ja regioonis laiemalt.

Välisminister tegi ettepaneku, et ÜRO esindaja annaks Julgeolekunõukogule vastavalt arengutele regulaarseid ülevaateid olukorrast Valgevenes. „Eesti jätkab Valgevenes toimuva pingsat jälgimist ning hoiab selle vajadusel jooksvalt erinevatel ja kõige sobivamatel viisidel Julgeolekunõukogu tähelepanu all," rõhutas välisminister Urmas Reinsalu Eesti pühendumust Euroopa julgeolekuga seotud küsimuste tõstatamisele Julgeolekunõukogus.

Eesti valitsus kinnitas täna pärastlõunal tehtud avalduses, et Eesti toetab Valgevene rahva tahet muutusteks ning Lukašenka on seoses ulatusliku valimistulemuste võltsimisega kaotanud presidendimandaadi. Homme arutavad Valgevene olukorda Euroopa Liidu riikide riigipead ja valitsusjuhid Euroopa Ülemkogu eesistuja Charles Micheli ettepanekul erakorralisel ülemkogu videokohtumisel.

Fotod: https://flic.kr/s/aHsmQ6CQzx
Eesti sõnavõtt täismahus (inglise keeles): https://un.mfa.ee/statement-by-estonian-minister-of-foreign-affairs-at-u...

Lisainfo:

välisministeerium
avalike suhete osakond
press@mfa.ee

Veel uudiseid samal teemal

14.10.2020|Välisministeerium

Välisministeerium avab koostöös Dokfoto Keskusega fotonäituse kriisikolletes elavate laste unistustest

Juhan Kuusi Dokfoto Keskuses avatakse 15. oktoobril auhinnatud prantsuse fotograafi Vincent Tremeau kõikjal maailmas eksponeeritud fotonäitus „Kui ma ükskord suureks saan“, mis räägib laste vaprusest, loovusest, haavatavusest ja hariduse tähtsusest kriisikolletes. Näitus, mis sündis koostöös välisministeeriumiga ÜRO 75.

30.09.2020|Välisministeerium

ÜRO Julgeolekunõukogu arutas Eesti algatusel Mägi-Karabahhi küsimust

Eile, 29. septembri õhtul toimus Eesti, Belgia, Saksamaa, Prantsusmaa ja Ühendkuningriigi algatusel ÜRO Julgeolekunõukogus arutelu Mägi-Karabahhi küsimuses.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.