Sa oled siin

Avaldus Iirimaa ja Eesti diplomaatiliste suhete 30. aastapäeva puhul

10. September 2021 - 9:33

10. septembril 2021. aastal tähistavad Eesti ja Iirimaa diplomaatiliste suhete sõlmimise 30. aastapäeva. Iirimaa tunnustas Eesti taastatud iseseisvust 27. augustil 1991. Kuigi diplomaatilised suhted meie riikide vahel sõlmiti suhteliselt hiljuti, ulatub meie suhe ajas palju kaugemale. Mõlemad riigid tunnevad armastust keele, kultuuri ja pärimuse vastu ning mõistavad nende väge, mis aitab rahval keerulistel aegadel toime tulla. Meie loomeinimesed otsivad ka edaspidi üksteiselt inspiratsiooni ja meie loomevahetus jätkub.

Kuigi asume teineteisest geograafiliselt kaugel, ühendavad meid ühised sidemed ja väärtused. Väikeste sõltumatute riikidena võimendame teineteise häält koostöö kaudu. Eesti soov saada Euroopa Liidu liikmeks täitus Iiri Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise ajal 2004. aasta kevadel. Väikese, tõhusa ja innuka Euroopa Liidu liikmena on Iirimaa olnud Eestile eeskujuks ning Iirimaa peab Eestit juhiks ja uuendajaks digiriigi ehitamisel, mis on tõesti kodanike teenistuses, ja teenäitajaks küberturvalisuse vallas. Me mõlemad mõistame ja hindame seda, millist väärtust ja kasu toob meie kodanikele tasuta ja kättesaadav haridussüsteem.

Aastal, mil tähistame diplomaatiliste suhete 30. aastapäeva, on nii Iirimaa kui ka Eesti ÜRO Julgeolekunõukogu valitud liikmed. See annab meie põlvkonnale võimaluse töötada üheskoos ülemaailmsete probleemide lahendamise nimel, edendades inimõigusi ja demokraatlikke väärtusi.

Täna soovime uuesti kinnitada, et oleme pühendunud meie kahepoolse suhte kindlustamisele poliitika, majanduse ja kultuuri vallas ning väärtustel põhineva mitmepoolse koostöö jätkamisele.

 

Eva-Maria Liimets
Eesti Vabariigi väliminister


Simon Coveney
Iiri Vabariigi välis- ja kaitseminister

 

Tallinn, 10.09.2021

 

Eesti ja Iirimaa diplomaatiliste suhete ajajoon 
 

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.