Sa oled siin

Algasid Eesti liitumisläbirääkimised Euroopa Liiduga

31. Märts 1998 - 9:40

Teisipäeval, 31. märtsil osales Eesti delegatsioon välisminister Toomas Hendrik Ilvese juhtimisel valitsustevahelisel konverentsil liitumisläbirääkimiste avamiseks Eestiga. Kohtumisel osalesid viieteistkümne Euroopa Liidu liikmesmaa välisministrid.

Konverentsi avas Euroopa Liidu eesistujamaa Suurbritannia välisminister Robin Cook. Seejärel esinesid sõnavõtuga Euroopa Komisjoni esindajana välisasjade volinik Hans van den Broek ja Eesti välisminister Toomas Hendrik Ilves.

Suurbritannia välisminister tervitas Euroopa Liidu nimel Eestit liitumisläbirääkimiste alguse puhul. Oma avakõnes kinnitas Robin Cook ELi soovi oluliselt suurendada liitumiseelset rahalist abi kandidaatriikidele. Suurbritannia välisminister rõhutas, et läbirääkimiste kiirus sõltub iga liituva riigi individuaalsest edust. Ta avaldas veendumust, et Eesti annab oma panuse Euroopa Liidu põhjadimensiooni heaks, ning tõi esile Eesti head koostööd teiste Balti riikidega. Lõpetuseks märkis Robin Cook, et Euroopa Liit loodab kindlalt läbirääkimised eduka lõpuni.

Euroopa Komisjoni volinik Hans van den Broek ütles oma sõnavõtus, et Komisjoni otsus alustada Eestiga liitumisläbirääkimisi ei olnud poliitiline. Hans van den Broeki sõnul on Eestis ellu viidud märkimisväärsed poliitilised ja majanduslikud reformid.

Eesti välisminister tutvustas oma sõnavõtus Eesti olulisemaid seisukohti läbirääkimisprotsessi alguses.

Toomas Hendrik Ilves rõhutas, et Eesti jagab Euroopa Liidu põhilisi väärtusi ja põhimõtteid - demokraatia, õiguskord, üksikisiku ja inimõiguste austamine ning turumajanduse reeglite respekteerimine - ja soovib koostöös ELga neid hoida ja kaitsta.

Luksemburgi tippkohtumise ajalooline otsus oli ennekõike kinnitus Eestis läbiviidud radikaalsete reformide kordaminekule, tõdes välisminister.

Välisminister Ilves märkis, et liikmeksolemise õiguste ja kohustuste vastuvõtmine Eesti poolt võib tekitada vajaduse tehniliste täiustuste, üleminekukorralduste ja ajutiste piirangute järele teatud aladel. Samal ajal ei tohiks liitumine ega teekond liitumiseni kuidagi aeglustada Eesti kiiret majanduslikku arengut. "Eesti taotleb läbirääkimistel tulemust, mis on konstruktiivne ning eelkõige vastuvõetav Eesti rahvale," toonitas välisminister. "Läbirääkimiste edukal lõpetamisel tahame ühineda Euroopa Liiduga kui teistega võrdne liikmesriik koos sellega kaasnevate kohustuste ja õigustega," lisas Ilves.

Andes ülevaate läbirääkimiste valdkondadest, rääkis Eesti välisminister välis- ja julgeolekupoliitikast, sotsiaalpoliitikast ning sise- ja justiitsküsimustest. Eestile erilise tähtsusega läbirääkimiste teemadena nimetas välisminister Ilves energiapoliitika, põllumajanduse, kalanduse, transpordi, keskonna ja regionaalpoliitika valdkondi.

Samal päeval algasid valitsustevahelised konverentsid kõigi liitumisläbirääkimistele kutsutud riikidega. Eesti esitas liikmeks astumise taotluse 24. novembril 1995.


VÄLISMINISTEERIUMI PRESSITALITUS

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.