Sa oled siin

14 Euroopa Liidu välisministri ühisartikkel Idlibi teemal

27. Veebruar 2020 - 10:00

Ilmus 27.02 ajalehes Postimees 

Idlibis on toimumas uus humanitaarkatastroof, üks rängemaid Süüria kriisis, mis on ligi kümnendi jooksul põhjustanud nii palju katastroofe, et neid ei saa kokku lugedagi. Süüria režiim jätkab riigi iga hinna eest tagasivallutamise sõjalist strateegiat, hoolimata tagajärgedest, mida see toob kaasa Süüria tsiviilelanikele. Alates detsembrist on režiimi operatsioonid riigi loodeosas Vene lennukite toel intensiivistunud. Lakkamatute õhurünnakute ja tünnipommide heitmise tõttu on kõigest mõne nädalaga põgenenud kodudest ligi miljonit süürlast. Abistruktuurid on ülekoormatud. Sajad tuhanded inimesed – peamiselt naised ja lapsed – otsivad peavarju ajutistes laagrites ning kannatavad külma, nälja ja epideemiate käes.

Rahvusvahelist humanitaarõigust rikkudes võeti rünnakute sihtmärkideks teadlikult haiglad ja ravikeskused – ja 79 olid sunnitud uksed sulgema – ning koolid ja varjupaigad. OHCHRi andmeil on alates 1. jaanuarist hukkunud Idlibis kokku 298 tsiviilelanikku.

Meile on täiesti selge, et Idlibis tegutsevad äärmusrühmitused. Me ei suhtuks terrorismi kunagi kergekäeliselt. Võitleme terrorismiga kindlameelselt ning oleme Daeshi-vastase võitluse eesliinil. Kuid terrorismivastase võitlusega ei saa ega tohi õigustada ulatuslikke rahvusvahelise humanitaarõiguse rikkumisi, millele me Loode-Süürias iga päev tunnistajaks oleme.

ÜRO on hoiatanud, et kui praegune pealetung jätkub, võib tekkida enneolematu humanitaarkriis. Kutsume Süüria režiimi ja selle toetajaid üles seda pealetungi lõpetama ning naasma 2018. aasta sügisel kehtestatud relvarahu juurde. Kutsume neid sõjategevust viivitamatult lõpetama ning täitma rahvusvahelisest humanitaarõigusest tulenevaid kohustusi, kaasa arvatud kohustust kaitsta humanitaartöötajaid ja meedikuid, kes on kaotanud elu, sest on soovinud aidata Idlibi tsiviilelanikke. Samuti kutsume Venemaad üles jätkama läbirääkimisi Türgiga, et leevendada kohutavat olukorda Idlibis ja aidata kaasa poliitilise lahenduse leidmisele.

Peale pakilise vajaduse saavutada Idlibis relvarahu kutsume Venemaad üles mitte takistama ÜRO Julgeolekunõukogu mehhanismi uuendamist eelseisvatel kuudel, mis võimaldab hädavajaliku piiriülese humanitaarabi toimetamist Loode-Süüriasse – mehhanismi, mille see on juba peatanud Kirde-Süürias, kus meil tuleb nüüd leida alternatiive Al Yaroubiyah’ piiripunktile. Kes saaks praegu väita, et Süüria režiim lubab vabatahtlikult abil hädasolijateni jõuda, kui kannab nende olukorra eest ise suurimat vastutust?

Ja lõpuks tuleb meeles pidada, et Süüria kriisi võib aidata jäädavalt lõpetada üksnes konflikti lahendamine poliitiliste läbirääkimiste teel. Enne tõelise ja pöördumatu poliitilist protsessi alustamist ei tohi toimuda poliitilist normaliseerumist. Oma sõjalisele strateegiale keskenduv režiim üritab kahjustada igasugust kaasavat poliitilist protsessi, tõkestades kõiki põhiseaduslikke arutelusid, mida on kavandanud ÜRO erisaadik Geir Pedersen. Ent käimasolev tagasivallutamine on illusioon ning samad põhjused viivad samade tagajärgedeni: radikaliseerumine, ebastabiilsus Süürias ja piirkonnas laiemalt, ning maapakku minemine riigis, kus enam kui pool elanikkonnast on ümberasustatud või elab pagulastena. Me peame teadvustama tohutuid pingutusi, mida teevad Süüria naaberriigid, et pakkuda peavarju nendele süürlastele, kes on olnud sunnitud kodust põgenema.

Jätkuva tragöödiaga silmitsi seistes täidavad oma kohust ka eurooplased. Humanitaarabi osas on Euroopa Liit ja selle liikmesriigid Süüria elanikkonnale suurimad doonorriigid. Idlibis süveneva kriisi tõttu jätkame ja suurendame neid ühiseid ponnistusi.

Euroopa jätkab režiimile surve avaldamist, et see poliitilises protsessis tõeliselt osaleks. Eurooplased kiitsid 17. veebruaril heaks uued sanktsioonid, mis on suunatud eraldi Süüria ärimeeste vastu, kes õhutavad režiimi sõjategevust ja lõikavad kasu selle tagajärgedest.

Samuti oleme Süürias toime pandud kuritegude puhul kohustatud võitlema karistamatusega. See on põhimõtte ja õigluse küsimus. Ühtlasi on see hädavajalik eeltingimus kestvaks rahuks Süürias, mida ligi kümme aastat väldanud konflikt on lõhestanud. Kavatseme jätkuvalt toetada ÜRO loodud karistamatusega võitlemise mehhanisme, mille kogutavad tõendeid on elulise tähtsusega ettevalmistustes tulevasteks menetlusteks kõige rängemate kuritegude toimepanijate vastu: Süüria Araabia Vabariigi küsimuste uurimiskomisjon ning rahvusvaheline, erapooletu ja sõltumatu Süüria mehhanism. Samuti jätkame tööd selle nimel, et suunata kohtuasju Rahvusvahelisse Kriminaalkohtusse. Oleme jätkuvalt pühendunud – sealhulgas meie riiklike jurisdiktsioonide piires – jõupingutustele selle nimel, et Süürias toime pandud kuriteod ei jääks karistuseta. Nimetatud kuritegude seas on keemiarelvade kasutamine, mis rikub rahvusvahelise õiguse kõige olulisemaid norme. On vaja teha kindlaks süüdlased ja panna nad vastutama. Ja meil on vaja selgust selles, mis juhtus paljude kinnipeetute ja teadmata kadunud inimestega.

[Prantsusmaa, Saksamaa, Itaalia, Hispaania, Portugali, Belgia, Hollandi, Eesti, Poola, Leedu, Rootsi, Taani, Soome ja Iirimaa välisministrid]

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.