Sa oled siin

Ungari Vabariigi üldinfo

Rahvastik ja haldusjaotus

Ungaris on ligi 9,8 miljonit elanikku, kuid see number väheneb madala sündimuse tõttu. Rahvastiku tihedus on umbes 100 inimest ruutkilomeetril.

Ungari on jaotatud pealinnaks (Budapest), 19 komitaadiks (megye) ja 23 komitaadi õigustega linnaks (megyei jogú város). Pealinnas Budapestis elab umbes ligi 1,77 miljonit inimest. Teiste suuremate linnade elanikkond jääb 200 tuhande elaniku piiridesse.

2011. aasta rahvaloenduse (2011. a. rahvaloenduse kodulehekülg) andmeil oli Ungari elanikest ungari rahvusest 83,7%, suurim vähemus olid romad – 3,1%. Riigikeel on soome-ugri keelerühma kuuluv ungari keel. Võõrkeeltest on enamlevinud inglise ning saksa keel.

Ligi 41% rahvastikust on katoliiklased ja ca 14% protestandid.

Riigikord ja poliitiline süsteem

Ungari on parlamentaarse demokraatiaga riik, mille ühekojalist parlamenti nimetatakse nagu Eestiski Riigikoguks – Országgyűlés. Parlament valitakse üldvalimistel nelja-aastaseks perioodiks. Vastavalt uuele valimisseadusele on 2014. aastast alates parlamendiliikmete arvuks 199. Parlamendi poolt valitav president kannab peamiselt esindusfunktsiooni, kuid tema ülesandeks on esitada parlamendile peaministrikandidaat ning kuulutada välja üldvalimised.

Presidendi ametiaeg on viis aastat. Valitsuskabineti liikmed määrab president peaministri soovitusel.

Viimati uuendatud: 17. Oktoober 2019

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.