Sa oled siin

ÜLDINFO

Ametlik nimetus Portugali Vabariik (República Portuguesa)
Pindala 92 212 km2
Rahvaarv 10,34 mln elanikku (2015)
Töötav elanikkond 5,195 mln (2015)
Rahvastiku tihedus 112,6 (elanikku/km2, 2015)
Pealinn Lissabon (Lisboa, suurim linn – 0,6 mln elanikku), Suur-Lissabon 2,042 mln elanikku (2015)
Riigipea Vabariigi President Marcelo Rebelo de Sousa (alates märts 2016)
Valitsusjuht Peaminister Antonio Costa (detsember 2015)
Riigikord Parlamentaarne demokraatia
Regioonide pealinnad Aveiro, Beja, Braga, Bragança, Castelo Branco, Coimbra, Évora, Faro,
Funchal (Madeiral), Guarda, Leiria, Ponta Delgada (Assooridel), Portalegre, Porto, Santarém, Setúbal, Viana do Castelo, Vila Real, Viseu
Religioon Roomakatoliku usk (84,5%)
Riigikeel portugali keel
Valuuta Euro (1 euro = 100 senti)


Portugali Vabariik asub Edela-Euroopas Pürenee poolsaare lääneosas. Läänest ja lõunast piirneb Portugal Atlandi ookeaniga (rannajoon 832 km) ning põhjast ja idast Hispaaniaga (piirijoon 1215 km). Portugal on üks maailma vanimaid rahvusriike ning võib väita, et ta piirid on püsinud muutumatuna alates 13. sajandist. Lisaks mandriosale kuulub Portugalile ka kaks autonoomset regiooni (saarestikku) Atlandi ookeanis – Assoorid ja Madeira. Oma geograafilise asendi tõttu pakub Portugal kiiret ligipääsu Euroopa riikidest nii Põhja- ja Lõuna-Ameerikasse kui ka Aafrikasse.

Geograafia ning kliima

Tejo jõgi poolitab Portugali mandriosa, jättes põhja poole mägisema ala ja lõunasse tasandikud. Tasased lauged rannikualad on vastandiks mägisele sisemaale. Keskmine kõrgus merepinnast on 240 m. Kõrgemad tipud asuvad riigi mägises keskosas, kõrgeim neist on Serra de Estrela (1991 m). Kogu riigi kõrgeim tipp, Pico (2351 m), asub samanimelisel saarel Assooridel, Madeira kõrgeim punkt on Pico Ruivo (1862 m). Mandriosa rannajoon on suuremas osas väga ühtlane, välja arvatud kaks suuremat suudmeala (Tejo ja Sado). Lisaks on veel mõned väiksemad lahed (Peniche, Sines ja Lagos) ning laguunid (Vouga-Aveiro, Óbidos ja Faro).

Portugali peamiselt mereline ja mahe kliima tagab pehme talve ning ilusa ja mitte liiga palava suve. Kõige vihmasemad kuud on november ja detsember, kõige kuivem periood kestab aprillist septembrini. Jahedam ja vihmasem on riigi põhjaosa, soojem ning kuivem on lõunas.

Rahvastik ja keel

Portugali rahvaarv on ligikaudu 10,6 mln, majanduslikult aktiivne on ligikaudu 50% rahvastikust. Elanike eeldatav keskmine eluiga 80,9 aastat (2014). Kirjaoskuse protsent on 95,4. Kõige tihedama asustusega on pealinna Lissaboni piirkond, teiseks tähtsamaks linnaks on riigi põhjaosa rannikulinn Porto, mida vahel kutsutakse ka Portugali "äripealinnaks". Ka mitmete sisemaa linnade elanike arv on viimasel ajal kasvanud.

Portugali keel kuulub romaani keelte hulka ja seda kõneleb maailmas ligikaudu 250 mln inimest ja seda nii Euroopas, Aafrikas, Ameerikas kui ka Aasisas. Tänu sellele on Portugalil kõikjal maailmas tugevad ajaloo- ja kultuurisidemed.

Loodusvarad

Portugali loodusvaradeks on kork, rauamaak, vask, tsink, tina, hõbe, kuld, uraan, volfram, marmor, savi, kips, sool. Olulise tähtsusega on rikkalikud kalavarud, mis on küll järk-järgult vähenemas ning ulatuslikud põllumaad ja hüdroressursid.

Poliitika

Vastavalt Portugali põhiseadusele kuulub riigivõim Vabariigi Presidendile, parlamendile, valitsusele ja kohtusüsteemile. Riigis on mitmeparteiline demokraatia.
Praegune president on Marcelo Rebelo de Sousa, kes valiti viieks aastaks ametisse 24. jaanuaril 2016. President Rebelo de Sousal on see esimene ametiaeg.

Seadusandlik riigivõim kuulub 230-liikmelisele parlamendile (Assembleia da República), mille liikmed valitakse 4-aastase mandaadiga. 4. oktoobril 2015 toimusid korralised üldvalimised. Valimised võitis seni võimul olnud Sotsiaaldemokraatliku Partei (PSD) ja konservatiivide (CDS-PP) koalitsiooni valimisliit "Edasi Portugal" saades kokku 107 saadikukohta. Paraku jäi sellest absoluutse enamuse saavutamiseks parlamendis väheseks ning Passos Coelho vähemusvalitsus sai ametis olla vaid 11 päeva enne kui nende valimisprogramm parlamendis maha hääletati. Seejärel sai valitsuse moodustamise õiguse valimistel teise tulemuse (86 saadikut) saavutanud Sotsialistliku parteri (PS) liider Antonio Costa. Demokraatliku Portugali ajaloos esmakordselt suutis Costa saavutada vasakjõudude vahelise kokkuleppe PS vähemusvalitsuse moodustamiseks. Portugali Kommunistlik Partei (PCP) ja erinevaid vasakjõudusid koondav Vasakplokk (BE) sõlmisid PS-ga valitsemiskokkulepped ning absoluutse enamuse toetus parlamendis oli Costale valitsuse moodustamiseks tagatud.

Täidesaatvat võimu teostab seega Sotsialistliku Partei (PS) liidri Antonio Costa juhitud valitsus 17 ministeeriumi kaudu. Praegune konstitutsiooniline valitsus on järjekorras XXI (astus ametisse 30. novembril 2015).

Kohtuvõim kuulub kohtutele, mis on riiklikud organid, ja volitatud õigust mõistma. Kohtud on sõltumatud ja alluvad vaid seadustele. Olemasolevad kohtud on: konstitutsioonikohus, riigikohus, kõrgema ja madalama astme kohtud, kõrgeim halduskohus ning mitmed maksu- ja administratiivkohtud, lisaks audiitorkohus.

Viimati uuendatud: 22.08.2016

Viimati uuendatud: 22. August 2016

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.