Sa oled siin

ÜLDINFO

Riik: Taani Kuningriik (taani k. Kongeriget Danmark)
Pindala: 42 916 km²
Rahvaarv: 5 745 526 inimest (2016)
Rahvastiku tihedus: 130,5 inimest/ km² (2016)
Riigikeel: taani keel
Riigikord: konstitutsiooniline monarhia
Riigipea: kuninganna Margrethe II
Valitsusjuht: peaminister Lars Lokke Rasmussen (alates 28.06.2016)
Pealinn: Kopenhaagen 763 908 elanikku, Pealinna regioonis (Region Hovedstaden) 1 542 501 el.
Rahaühik: Taani kroon, DKK (taani k. krone), 1 kroon = 100 ööri (øre)
Vahetuskurss: 1 EUR ~ 7,46 DKK (piiratud vahemikus kõikuv vahetuskurss)

Üldandmed

Taani pindala (ilma Gröönimaa ja Fääri saarteta) on 42 916 km², mis on väiksem kui Eestil. Lähimateks naabriteks on Rootsi, Norra ja Saksamaa. Ainsaks riigiks, kellega Taanil on maismaapiir (68 km), on Saksamaa. Rannajoone pikkus on 7 314 km. Üle poole Taani pindalast hõlmab Jüüti poolsaar, ülejäänud territoorium koosneb 407-st saarest. Umbes üheksakümmend saart on asustatud, millest suurimateks on Sjælland, Fyn, Falster, Lolland ja Bornholm. Taani on suhteliselt tasane maa, kõrgeim looduslik punkt (Møllehøj) ulatub 171 meetrit üle merepinna. Haritavat maad on 66% territooriumist, metsad ja nõmmed hõlmavad umbes 16% territooriumist.

Rahvastik

Taani Kuningriigis elab üle 5,7 miljoni elaniku. Rahvastiku tihedus, keskmiselt 130 elanikku ruutkilomeetri kohta, on suurem kui naabermaades Norras ja Rootsis, kuid väiksem kui Saksamaal. 85% taanlastest elab linnas ja 15% maal. Keskmine eluiga meestel on 76,3 ja naistel 80,7 aastat. 

Immigrandid ja nende järeltulijad moodustavad umbes 9,5% Taani rahvastikust ehk üle poole miljonit inimese. 2010. aasta keskel moodustasid Taanis elavatest immigrantides ja nende järeltulijatest türklased 59 000, endisest Jugoslaaviast pärit inimesed 17 000, iraaklased 29 000, sakslased 30 000, liibanonlased 24 000 ja poolakad 29 000. Taanis elab ka üle 1 000 Eesti päritolu inimese.

85% Taani rahvastikust on luterlased, 3,5% on islamiusulisi ja 1% katoliiklasi. Teised usutunnistused jäävad alla 1% rahvastikust. Riigikeel on taani keel. Ärikeelena on praktiliselt kõikjal võimalik kasutada inglise keelt. Jüüti poolsaare lõuna osas (Saksamaa piiri lähedal) suheldakse ka saksa keeles.

Haldusjaotus

Taani on administratiivselt jaotatud viieks regiooniks: Pealinna regioon, Sjællandi regioon, Lõuna-Taani regioon, Kesk-Jüütimaa regioon ja Põhja-Jüütimaa regioon. Regioonid jagunevad omakorda 98 kommuuniks. Kommuunide ja regioonide volikogud valitakse uuesti igal 4. aastal. Gröönimaa ja Fääri Saared kuuluvad Taani Kuningriigi koosseisu kui autonoomsed piirkonnad ning kumbki piirkond on Taani parlamendis esindatud kahe kohaga.

Taani Kuningriigi pealinnaks on Kopenhaagen, mille elanike arv koos pealinna regiooni kuuluvate Sjællandi saare põhjaosa linnade ja asulatega ning Bornholmi saarega on 1,6 miljonit. Lõuna-Rootsist lahutab Kopenhaagenit Sundi väin. Kopenhaageni järel on suurimad linnad Århus, Odense, Aalborg, Frederiksberg ja Esbjerg.

Riigikord

Riigipea

Alates 1849. aastast kehtib Taanis riigikorrana konstitutsiooniline monarhia. Troon pärandatakse kuningapaari esimesele pojale ja meesliini puudumisel vanimale tütrele. 1972. aastast on riigipeaks olnud kuninganna Margrethe II, troonipärijaks on kroonprints Frederik.

Kuningannale kuulub täidesaatev võim. Tema nimel teostab täidesaatvat võimu valitsus, mida juhib peaminister. Kuninganna nimetab peaministri ja kinnitab valitsuse. Kuninganna võib valitsuse nõudmisel saata enne volitusaja lõppemist laiali parlamendi ja kuulutada välja ennetähtaegsed parlamendivalimised.

Parlament (Folketing)

Taanis on ühekojaline parlament. Parlamendi 179 saadikut valitakse otsestel valimistel reeglina iga nelja aasta tagant, kuid valitsus võib nõuda erakorraliste valimiste korraldamist. Kaks saadikut valitakse Fääri saartelt ja kaks saadikut Gröönimaalt. Parlamendi praegune koosseis valiti 18. juunil 2015. aastal.

Suuremad parteid

Folketingis on esindatud kaheksa Taani erakonda. Lisaks on esindatud kaks erakonda Fääri saartelt ja kaks erakonda Gröönimaalt.

Folketingis esindatud parteid kohtade arvu järgi: http://www.thedanishparliament.dk/Members/Members_in_party_groups.aspx

Valitsus

28. novembril 2016 ametisse astunud peaminister Rasmusseni poolt juhitav Liberaalse Partei (Venstre), Liberaalse Alliansi ja Konservatiivse Rahvapartei vähemusvalitsusel on parlamendis 53 kohta 179-st. Valitsuse kooseis: http://www.stm.dk/_p_11451.html

Kohtusüsteem

Taani kohtusüsteem on kolmeastmeline. Esimese astme kohtuid (byret), mis lahendavad kriminaal- ja tsiviilvaidlusi, on 24. Ringkonnakohtuid (landsret) on kaks, mis asuvad Kopenhaagenis ja Viborgis. Kopenhaageni ehk idaringkonnakohtu alla kuuluvad ka Fääri saarte ja Gröönimaa kohtud. Kõrgeimaks kohtuastmeks on Ülemkohus (Højesteret). Ülemkohtu koosseisu kuulub 19 kohtunikku (kuid kaks nendest töötavad hetkel Euroopa Inimõiguste Kohtus). Lisaks kuulub kohtusüsteemi Mere- ja Kaubanduskohus (Sø- og Handelsretten) asukohaga Kopenhaagenis, mis tegeleb mere- ja kaubandusõiguse küsimustega.

Varia

Taanist sai Euroopa Majandusühenduse (Euroopa Liidu) liige 1973. aastal. Taani on ka NATO liige. Sõjaväeteenistus kestab 9-12 kuud. Suuremate poliitiliste otsuste vastuvõtmiseks viiakse riigis läbi referendum.


Lisainformatsioon Taani kohta: 

http://www.denmark.dk/ 
http://www.um.dk/en

Viimati uuendatud: 3. Jaanuar 2017

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.