Sa oled siin

ÜLDANDMED

Hiina Rahvavabariik (Zhonghua Renmin Gongheguo)


Rahvaarv: 1 355 692 576 (juuli 2014)

Riigikeel: hiina keel (mandariinikeel keel ehk putonghua, mis põhineb pekingi dialektil)

Rahaühik: Hiina jüaan (CNY, kasutatakse ka lühendit RMB)  (hiina k. yuan, kõnekeeles kuai) = 0,119 EUR (juuli 2014). Vahetult enne reisi tasub kursiga tutvuda Eesti Panga kodulehel.

Riiklikud pühad:

Hiinas on kaks kõige olulisemat ja pikemat püha kuukalendri uusaasta e kevadpüha ja 1.10 rahvuspüha ja sellele järgnevad pidustused. Nende kuupäevade ja tähtpäevade ümber reisib enamik Hiinlasi kas puhkusele või vanematekoju ning seega on sel ajal soovitatav mitte Hiinasse reisida ja eriti mitte äri tegemiseks, kuna võib olla väga raske inimesi ja infot kätte saada, rääkimata lennukipiletiti ja rongipiletite saadavusest.

1. jaanuar - uusaasta päikesekalendri järgi;
Jaan / veebr - uusaasta kuukalendri järgi esimese noore kuu 1.- 4. päeval (varieerub vastavalt);
8. märts - rahvusvaheline naistepäev;

Aprilli alguses (olenevalt päikesekalendrist) – kalmistute koristamise päev (Qīngmíng jié)
1. mai - töörahvapüha;
1. august - armeepäev;
1. oktoober – rahvuspüha, Hiina Rahvavabariigi väljakuulutamise päev (1949); tavaliselt kestavad pühad 7 päeva vältel

MAJANDUS


SKP (per cap): $6766,7 (2013)

SKP (nom): $9,4 trln (2013)

SKP kasv: 2014 II kvartal: 7,5%; 2013 a: 7,7%

SKP jaotus sektorite lõikes: põllumajandus 10%; tööstus 37%; ehitus 6,9%; teenused 46,1%  (2013)

Tarbijahinna indeks: 2,6% (2013)

Töötuse määr: 7,5%

Hiina suurimad ekspordisihtkohad on USA, Hongkong, Jaapan, Saksamaa, Lõuna-Korea.

Suurimad Hiina importijad on Jaapan, Lõuna-Korea, USA, Saksamaa, Austraalia.

Peamine eksport: tööstustooted 94% – kontorimasinad ja telekommunikatsioonivahendid, tekstiilitooted ja riietusesemed

Peamine import: kontorimasinad, telekommunikatsioonivahendid, kemikaalid jm tööstustooted 58%; kütused ja kaevandusproduktid 30%; põllumajandustooted 8%

FDI sisse: 117,6 mlrd USD (2013) peamiselt tootvasse, kinnisvara ja jaemüügi sektorisse

FDI välja: 90,2 mlrd USD (2013) sihtkohad: USA, Austraalia, Kanada, Brasiilia, UK

Teenused: 2013 a on kasvanud teenuste import moodustades 14,4% koguimpordist. Suuremad teenusteimpordi sektorid on turism ja transport. Teenuste eksport moodustab 8,7% koguekspordist, kus peamisteks sektoriteks on turism, konsultatsiooniteenused, transpordi- ja äriteenused.

Suurimad sadamad: Dalian, Ningbo, Qingdao, Qinhuangdao, Shanghai, Shenzhen,   Tianjin

Konteinersadamad (TEU): Dalian (6,400,300), Guangzhou (14,260,400), Ningbo (14,719,200), Qingdao (13,020,100), Shanghai (31,739,000), Shenzhen (22,570,800), Tianjin (11,587,600)   (2011)

Suurimad lennujaamad: Pekingi rahvusvaheline lennujaam, Shanghai Pudong ja Hongqiao lennujaamad, Guangzhou lennujaam; hetkel on ehitusjärgus Pekingi Daxingi rahvusvaheline lennujaam, mis saab olema riigi suurim

POLIITIKA JA HALDUS


Riigikord: Hiina kommunistliku partei (HKP) poolt juhitav riik  

Riigipea: president XI Jinping (alates 03.2013), kes on lisaks HKP peasekretär ning Sõjanõukogu esimees

Valitsusjuht: peaminister LI Keqiang (alates 03.2013)

Pealinn: Peking (Beijing) (18 mln elanikku)

Haldusjaotus: 23 provintsi (sheng); 5 autonoomset regiooni (zizhiqu): Tiibet, Xinjiang, Sise-Mongoolia, Ningxia, Guangxi; 4 keskvõimule alluvat linna (shi): Peking, Shanghai, Chongqing, Tianjin; 2 autonoomset erihalduspiirkonda: Hong Kong, Macau

Suurimad linnad: Šanghai, Peking, Guangzhou, Shenzhen, Chongqing; Hiinas on üle 100 linna, mille rahvaarv ületab miljoni; enamus suurlinnadest asuvad rannikuprovintsides

1949. aastal asutatud Hiina Rahvavabariik on kommunistlik riik, mille poliitikas on keskne roll Hiina Kommunistlikul Parteil (edaspidi HKP). HKP on asutatud 1921. aastal ja hetkel on parteis u 73 miljonit liiget. Parteil on püramiidi struktuur – maapiirkondades tegutsevad miljonid parteiliikmed ja kõige kõrgemal tasemel teeb strateegilisi otsuseid 7 liikmeline HKP Keskkomitee Poliitbüroo alaline komitee.

Kõrgeim seadusandlik organ on Ülehiinaline Rahvaesindajate Kogu, mille 2 987 liiget valivad viieks aastaks provintside, autonoomsete piirkondade ja keskalluvusega linnade rahvaesindajate kogud ning armee väeosad. Rahvaesindajate Kogu pidevalt tegutsev organ on Alaline Komitee, mille esimees on WU Bangguo. Rahvaesindajate Kogu valib Hiina RV esimehe ehk presidendi. Kõrgeim täidesaatev organ on Riiginõukogu, mida juhib peaminister, kelle määrab ametisse president ja kinnitab Rahvaesindajate Kogu. Kõrgeim kohtuvõimuorgan on Ülemrahvakohus, mille kohtunikud määratakse Ülehiinalise Rahvaesindajate Kogu poolt. Hiina Rahva Poliitiline Konsultatiivkonverents on nõuandev organ, mis valmistab ette ja kooskõlastab poliitilised seisukohad Rahvaesindajate Kogu Kongressiks. Koosneb eri parteide ja rahvaliikumiste esindajatest (2 196 liiget). Konsultatiivkonverentsi juhtorgan on Rahvuslik Komitee, mille esimees on JIA Qinglin.

Kuigi Hiinas eksisteerib ülalkirjeldatud selge poliitiliste institutsioonide raamistik, siis sellele paralleelselt eksisteerib HKP institutsioonide süsteem, kus toimub tegelik otsustusprotsess. Iga viie aasta tagant valib enam kui 2000 liikmeline HKP Kongress välja HKP Keskkomitee ~350 liiget (~200 täisliiget ja ~150 kandidaatliiget). Oma esimesel plenaaristungil nimetab Keskkomitee ametisse Poliitbüroo (~25 liiget) ja Poliitbüroo Alalise Komitee (kuni 9 liiget, hetkel 7), mis otsustab kõik tähtsamad poliitilised ja strateegilised küsimused Hiinas. Lisaks mängivad Hiina poliitilises otsustusprotsessis rolli ka paljud muud tegurid nagu sugulussuhted, patroon-suhted, fraktsioonid, jm.

 

Huvitavaid ja kasulikke üldinfo linke:

Bloomberg China

Wall Street Journal China Real Time

New York Times Sinosphere blog

FT beyondbrics: China

The Economist: Analects

EURObiz magazine (EU Chamber of Commerce in China)

EU Commission: Trade with China

McKinsey&Co: China

ChinaFile

Sinocism

U.S.-China Economic and Security Review Commission

BBC: Hiina poliitilise süsteemi ülesehitus

USA Kongressi raport Hiina valitsussüsteemist (PDF)

Viimati uuendatud: 26. September 2014

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.