Sa oled siin

Ukraina

Vastavalt “Eesti arengukoostöö ja humanitaarabi arengukavale aastateks 2016 – 2020” on Ukraina üks Eesti arengukoostöö prioriteetsetest sihtriikidest ning koostööd on tehtud juba üle 20 aasta. Eesti ja Ukraina arengukoostöö peamine eesmärk on aidata Ukrainas luua stabiilset, demokraatlikku, läbipaistvat ja kaasavat ühiskonda. Prioriteetsed koostöövaldkonnad on demokraatia areng ja heade valitsemistavade juurutamine, ettevõtluskeskkonna parandamine ja hariduse toetamine, mis aitavad kaasa kestliku arengu vastavalt 16., 8. ja 4 eesmärgi saavutamisele. Läbivad teemad arengukoostöös on digilahenduste kasutamine, sooline võrdõiguslikkus (sh naiste võimestamine), inimõigused ja keskkonnasäästlikkus. Hea valitsemistava valdkonnas on Ukrainale enim huvi pakkunud Eesti reformikogemus nii Euroopa Liiduga lõimumise valguses kui ka teiste reformide osas; ettevõtluskeskkonna parandamise vallas tuuakse tihti hea näitena esile ekspordivõimekuse tõstmise projekte ja haridusega seonduvalt toetatakse mh haridusprogrammi tegevusi Ida-Ukraina kriisipiirkonnas ning aidatakse tõhustada Ukraina kutseharidussüsteemi.

Arengukoostööprojekte on ellu viidud üle kogu riigi - Tšernigovi, Ivano-Frankivski, Volõõnia, Dnipropetrovski, Lvivi, Harkivi, Ternopili, Odessa, Luhanski jm oblastites. Varasematel (enne 2014 aastat) on tegutsetud ka Krimmis.

Lisaks Ukraina üldise arengu toetamisele pöörab Eesti tähelepanu ka humanitaarolukorrale Ida-Ukrainas ning selles suunas toetatakse eelkõige tegevusi, mis keskenduvad sisepõgenike ja konfliktist mõjutatud elanike olukorra leevendamisele.

Ukraina suunalise arengukoostöö lähtealused 2019 (1.19 MB, PDF)

Täpsem ülevaade Eesti abist Ukrainale on leitav Eesti arengukoostöö andmebaasist AKTA

EL-Ukraina vahelise assotsieerimislepinguga seotud arengutest loe siit.

Idapartnerluse keskus

Idapartnerluse keskus (EIPK) alustas Tallinnas tegutsemist 2011. aasta jaanuaris. Tuginedes senisele Eesti Diplomaatide Kooli kogemusele korraldab EIPK idapartnerluse riikide sh Ukraina ametnikele avaliku halduse reformi eri aspekte puudutavaid seminare ja täiendkoolitusi. Keskust rahastatakse suures osas välisministeerium arengukoostöö eelarvest. Keskus on tänini Eestis läbi viinud suurel hulgal lühikoolitusi riigiteenistujatele, diplomaatidele ja ajakirjanikele Idapartnerluse riikidest. Lisaks on keskus lähetanud Eesti riigiametnikke ekspertidena idapartnerlusriikidesse andmaks nõu riigivalitsemise kaasajastamise, haldussuutlikkuse tõstmise ning koostöö tihendamise osas Euroopa Liiduga. Teemadena on lisaks avaliku teenistuse reformile olnud huviorbiidis Eesti kogemus väga erinevates teemavaldkondades, olgu nimetatud e-riigi temaatika, valitsuskommunikatsioon, keskkond, põllumajandus, integratsioon jne.

Täpsemalt loe siit.

 

Viimati uuendatud: 31. Detsember 2019

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.