Sa oled siin

Tuumatarnijate grupp (NSG)

Nuclear Supplier Group – NSG (Tuumatarnijate Grupp)

Tuumarelva leviku tõkestamise vastase ekspordikontrolli organisatsiooni loomisele hakati tõsisemalt mõtlema peale India esimest tuumakatsetust 1974 aastal, mille järgselt loodi aasta hiljem nn. Londoni Klubi, mis hiljem sai tuntuks kui Tuumatarnijate Grupp (NSG). Rahvusvahelise Tuumaagentuuri (IAEA) dokumendina 1978 aastal avaldatud NSG kontrolli juhiste aluseks võeti Zangger Komitee poolt väljatöötatud tuumamaterjalide nimekiri (nn "Trigger List"), kuid sellegipoolest aastatel 1978 kuni 1991 NSG aktiivselt ei toiminud. Muutus toimus koos kahesuguse kasutusega tuumaalaste kaupade kontrollrežiimi jõustumisega 1992. aasta aprillis - otsese vastusena Iraagi kriisi põhjustanud probleemidele.

NSG eesmärgiks on vältida tuumaenergia rahumeelse kasutuse varjus tuumarelva loomist. Kontrollrežiimi liikmesriigid soovivad takistada tuumarelva tehnoloogia levikut, võimaldades samal ajal tuumaenergia kasutamist rahulikel eesmärkidel. NSG juhistele toetudes piiratakse ja kontrollitakse tuumarelva loomiseks vajalike "võtme-komponentide" eksporti tuumarelva mitte omavatesse riikidesse ning kindlustab tuumamaterjalide füüsiline kaitse ja ohutud veotingimused.

Tuumatarnijate Grupi praegused probleemid erinevad oluliselt 1970-ndate aastate probleemidest, kuna enamus tuumariike on ühinenud tuumakatsetuste keelustamise kokkuleppega ja enamus tuumarelva mitteomavaid riike on mõistnud, et tuumarelva omamine iseenesest ei lahenda nende probleeme. Enamgi veel, vähemalt üks riik - LAV - on tuumarelvast selle loomise järgselt loobunud.

Tänu poliitilistele muutustele maailmas ei nähta tuumarelva leviku tõkestamist enam kui ida ja lääne vahelisest vastaseisust tulenevat probleemi, vaid kui regionaalset küsimust. Mõningad regioonid maailmas on poliitiliselt ebastabiilsed ja osade riikide käitumine on ettearvamatu. Sellistes riikides võidakse tuumarelvas näha oma probleemidele ja tüliküsimustele kiiret lahendust.

Samas on uue probleemina esile kerkinud rahvusvaheline terrorism, mida mõningates maades ka riiklikult toetatakse. Sellise probleemi lahendamine ei ole aga ainuüksi Tuumatarnijate Grupi võimuses, kuna Tuumatarnijate kontrollrežiim ja Tuumarelva leviku tõkestamise leping (NTP) põhineb siiski ainult eeldusel, et riigid peavad kinni enda rahvusvahelisel tasemel võetud kohustustest.

NSG’l on kaks kontrollnimekirja: tuumamaterjalide nimekiri (Trigger List) ja kahesuguse kasutusega kaupade nimekiri (List of Nuclear-Related Dual-Use Equipment and Materials and Related Technology).

NSG koosseisu kuulub praegu 48 riiki:

Argentiina; Austraalia; Austria; Belgia; Brasiilia; Bulgaaria; Eesti; Hiina Rahvavabariik; Hispaania; Holland; Horvaatia; Iirimaa; Island; Itaalia; Jaapan; Kanada; Kasahstan; Kreeka; Küpros, Luksemburg; Leedu; Läti; Lõuna-Aafrika Vabariik; Lõuna-Korea; Malta; Mehhiko; Norra; Poola; Portugal; Prantsusmaa; Rootsi; Rumeenia; Šveits; Saksamaa; Serbia; Slovakkia; Sloveenia, Soome; Suurbritannia; Taani; Tšehhi; Türgi, Ukraina; Ungari; USA; Uus-Meremaa; Valgevene ja Venemaa. Euroopa komisjonil on režiimis vaatlejastaatus.

Eesti järgib režiimi põhimõtteid ja juhised ning on allakirjutanud NPT (Non-Proliferation Treaty), mille eesmärk on samuti piirata tuumarelva levikut.

Tuumatarnijate Grupi veebileht: http://www.nuclearsuppliersgroup.org/en/

Viimati uuendatud: 25. Juuli 2014

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.