Sa oled siin

TURULE SISENEMINE

Viimati uuendatud: 28.07.2015

 

Infoallikad

Leedu institutsioonid pakuvad juurdepääsu infole otsese konsultatsiooni, väljaannete või kodulehe kaudu. Ilma leedu või vene keele oskuseta ei pruugi aga alati hakkama saada. Riigiametis, ettevõtlusorganisatsioonides või uurimisinstituutides leiab alati inglise keelt kõneleva töötaja, kuid tihti võib juhtuda, et see inimene ei ole ekspert teid huvitavas küsimuses.

Eesti infoallikad

Koostööpartneri leidmiseks Leedus võiks kontakteeruda Eesti ettevõtlusorganisatsioonidega, Eesti saatkonnaga Leedus või Leedu saatkonnaga Tallinnas.

Saatkond

Kuna Eesti riigil pole Leedus eraldi kaubandusesindajat, siis täidab kaubandusesindaja funktsioone saatkonna majandusdiplomaat. Sellest tulenevalt ei tee saatkond näiteks turu-uuringuid, ei osale konkreetsete tehingute vahendamisel ega korralda ettevõtete vahelisi otsekontakte. Üldjuhul aitab saatkond ettevõtteid vajaliku info ja võimalike koostööpartnerite leidmisel. Küll tasub saatkonna või välisministeeriumi poole pöörduda spetsiifilisemate küsimustega ja konkreetsete probleemidega, mis on turul tegutsedes tekkinud. Samuti tasub saatkonda teatada kõigist ebavõrdse kohtlemise juhtudest ametivõimude poolt.

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus

Ekspordi edendamise riiklikuks institutsiooniks on Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS). Eelkõige tuleks EAS-iga kontakteeruda nendel ettevõtetel, kes alles otsivad võimalusi välisturule minekuks ja pole kindlad sihtturu valikus. EAS-ilt saab lisaks infole sihtturu kohta ka konsultatsiooni ning infot konkreetsete kaubandus- või koostööpartnerite leidmiseks. EAS-il on portaal Eestist kauba ostmiseks laekunud ostusoovide kohta.

Muud ettevõtlusorganisatsioonid

2008. a. detsembris asutati Eesti Kaubanduskoda Leedus, mis osutab infoalaseid teenuseid Eesti eksportööridele.
Ka Kaubandus-Tööstuskoda peab Eesti ettevõtete ekspordisoovide ja Eestist kaupu importida soovivate välisfirmade andmekogusid. Samuti avaldab Kaubandus-Tööstuskoda iga-aastaselt Eesti ekspordikataloogi. Võimalike koostöökontaktide kohta on soovitav küsida infot ka erialaliitudest.

Leedu infoallikad

Kõige usaldusväärsemad infoallikad on riigi- ja uurimisasutused. Mitmed neist koostavad regulaarseid ülevaateid ja publikatsioone (ka inglise keeles) ning avaldavad neid ka oma veebilehel.

Soovides Leetu investeerida on parimaks kontaktiks Leedu Välisinvesteeringute agentuur http://www.investlithuania.com/. Samas võib pöörduda ka erinevate ettevõtlusorganisatsioonide poole.

Äripartnerite otsingut sektorite kaupa võimaldab ka elektroonilised ettevõtete kataloogid, mis asuvad aadressil http://imones.lrytas.lt/ ja http://rekvizitai.vz.lt/.

Riigihangete kohta saab infot aadressil http://www.vpt.lt/rtmp8/dtd/index.php?lan=EN.

Reklaam ja turustamine

Reklaam ja turustamine aitavad kaasa Leedu turule sisenemisel. Reklaamimisel on sarnaselt Eestile võimalik kasutada mitmeid reklaamiagentuure ja konsultatsioonifirmasid. Reklaamiagentuuride assotsiatsiooni veebileht asub aadressil http://www.komaa.lt. See ei ole kindlasti ainuke allikas, mistõttu tuleks veebist lisainfot otsida. Tavapärase kirjutava meedia kanal oma toote või teenuse reklaamimisel on samuti võimalikuks alternatiiviks.

Peamised Leedu ajalehed on:

Messide ja näituste peamiseks korraldajaks Leedus on messikeskus Litexpo http://www.litexpo.lt/. Lisaks Vilniusele korraldatakse messe ja näitusi ka Kaunases ja Klaipedas.

Taustauuringud

Kõik Leedu äriühingud on registreeritud Registrikeskuses (juriidiliste isikute register, kinnisvararegister – leedu k. Registrų centras http://www.registrucentras.lt/.

Enamik äriühinguid on piiratud vastutusega äriühingud ehk osaühingud (UAB) ja aktsiaseltsid (AB). Üheks võimaluseks äriühingute kohta taustainfo hankimiseks on pöörduda otse huvipakkuva ettevõtte poole, sest paljud neist annavad välja teavet oma tegevuse kohta ning levitavad oma aastaaruandeid.

Ettevõtete taustainfot on võimalik hankida ka Registrikeskusest. Lühiinfo: registreerimisnumber, aadress, moodustamise aeg ning märge selle kohta, kas kõik aruanded on õigeaegselt riigile esitatud, on tasuta. Põhjalikuma info saamine on aeganõudvam ja tasuline, sõltuvalt päringu mahust.

Taustainfot Leedu ettevõtete kohta saab muretseda ka Eestis tegutsevatelt ettevõtetelt:

Turu-uuringud

Ekspordi sihtturu valikul võib osutuda tarvilikuks turu-uuringute korraldamine. Selleks on võimalik kasutada Leedu turu-uuringute ettevõtteid. Kuna turu-uuringud välisriigis on kulukad, siis tasub eelnevalt täpselt läbi mõelda, mida soovitakse teada saada ning millised on info hankimise alternatiivid. Kindlasti tasub pöörduda Eesti ekspordiedendamise organisatsioonide poole, et saada teada, kas sarnaseid turu-uuringuid on juba korraldatud ja kas selline info on nimetatud organisatsioonidel juba olemas.

Turu-uuringute tegemiseks Leedus võib kasutada alljärgnevaid teenusepakkujaid:

Turule sisenemise piirangud

Kuna nii Leedu kui ka Eesti on Euroopa Liidu liikmed, siis rakendub Eesti kaupadele Leedu turule sisenemisel kaupade vaba liikumise printsiip. Võimalikud piirangud tulenevad kvaliteedi- ja standardinõuetest, mis ei pruugi olla administratiivselt reguleeritud, kuid millega arvestamine on kaubale müügivõimaluste leidmisel oluline. Probleeme võib olla ka administratiivsete protseduuridega, mis küll on samad Leedu ja välismaise ettevõtja jaoks, kuid mis on kujundatud Leedu ettevõtete huvidest lähtuvalt.

Vaidluste lahendamine

Kõigi ärivaidluste lahendamine toimub vastavalt Leedu Vabariigis kehtivatele õigusaktidele.  Leedu Justiitsministeeriumi juures töötab spetsiaalne vahekohus kaubandusvaidluste lahendamiseks.

Täiendav info:
Leedu arbitraažiseadus 
Kaubandusvaidluste vahekohus

Võlgade sissenõudmine

Võlanõuete sissenõudmiseks on soovitav pöörduda inkassofirmade poole. Mitmed suuremad neist on tuntud ka Eestis, mis teeb võimalikuks asjaajamise kodumaal ja eesti keeles.

Viimati uuendatud: 29. Juuli 2015

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.