ÜRO Julgeolekunõukogu Arria-formaadis kohtumine olukorrast Valgevenes

 

Reedel, 8. oktoobril kell 16.00 toimub ÜRO Julgeolekunõukogus mitteametlik virtuaalne kohtumine, kus arutatakse olukorda Valgevenes, kaasa arvatud seal kestva poliitilise kriisi mõju rahvusvahelisele rahule ja julgeolekule. Istungi korraldavad julgeolekunõukogu liikmed Eesti, Iirimaa, Norra, Prantsusmaa, USA ja Ühendkuningriik ning teised ÜRO liikmed Albaania, Austraalia, Austria, Belgia, Bulgaaria, Costa Rica, Horvaatia, Island, Itaalia, Jaapan, Kanada, Kreeka, Leedu, Luksemburg, Läti, Madalmaad, Poola, Põhja-Makedoonia, Rumeenia, Saksamaa, Slovakkia, Sloveenia, Soome, Taani, Tšehhi ja Ukraina.

 

Kohtumise eesmärk on juhtida tähelepanu inimõiguste halvenevale olukorrale Valgevenes ja Valgevene võimude agressiivsele tegevusele naaberriikide vastu. Kohtumisel on võimalik kuulda nendest riikidevahelistest repressiivsetest tegudest esmaallikatest.

Pärast Valgevenes 9. augustil 2020 toimunud võltsitud valimisi on Aljaksandr Lukašenka režiim Valgevene rahvast jätkuvalt ja aina ägedamalt rõhunud. Süüdi on mõistetud ja kinni peetud üle 35 000 inimese. Ligi 5000 kinnipeetutest on esitanud kaebuse, mille kohaselt on Valgevene võimud neid piinanud ja väärkohelnud. Ametivõimud on poliitilistel motiividel algatanud üle 4600 kriminaalasja ning riigis on nüüd üle 650 poliitvangi. Oht elule ja elatisele on ajendanud riigist põgenema enam kui 13 000 inimest. Karistamatult jätkub inimõiguslaste, ajakirjanike ja teiste meediatöötajate ning poliitiliste oponentide ja kodanikuühiskonna organisatsioonide massiline represseerimine. Tänavu augustis otsustasid Valgevene võimud likvideerida Valgevene Ajakirjanike Liidu. Valgevenes jätkuvad poliitilised repressioonid on Euroopa viimase neljakümne aasta ulatuslikumate seas. Riigi lähiajaloos enneolematus rahumeelses demokraatialiikumises osalejaid on karistatud vangistuse, pagendamise, ähvardamise ja kuritarvitamisega.

Arutelu juhatab Eesti välisminister Eva-Maria Liimets.

Istung toimub video vahendusel reedel, 8. oktoobril 2021 kell 16.00. Sõnavõttudega esinevad kõnelejad, ÜRO Julgeolekunõukogu liikmed ja teised ÜRO liikmed. Kohtumisest on veebis otseülekanne, mida kõik võivad jälgida ÜRO TV, YouTube’i, Facebooki ja Twitteri vahendusel.

Koosolek toimub inglise keeles ilma sünkroontõlketa.

Peakõneleja    

                                                                                                                 

Ilze Brands Kehris, ÜRO abipeasekretär inimõiguste küsimustes ja inimõiguste ülemvoliniku büroo (OHCHR) New Yorgi esinduse juht

Teavitajad

 

  • Artjom Šraibman, poliitikaanalüütik ja Sense Analyticsi asutaja
  • Jens Modvig, Valgevene inimõiguste rikkumisi dokumenteeriva platvormi juht, ja Victoria Fedorova, Valgevene piinamise uurimise rahvusvahelise komitee juhtkomitee liige
  • Anna Maria Dyner, Poola välissuhete instituudi poliitikaanalüütik

 

 

Viimati uuendatud: 8. Oktoober 2021

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.