Eesti kodanikule

Lepinguga lahkumine

  • Ühendkuningriik lahkub Euroopa Liidust 29. märtsil 2019 ja selle kuupäevani on Ühendkuningriik Euroopa Liidu liikmesriik ning tema suhtes kehtivad kõik sellega kaasnevad õigused ja kohustused (sealhulgas Euroopa Liidu kodanike vaba liikumist käsitlev Euroopa Liidu õigus).
  • Tänaseks on Euroopa Liit ja Ühendkuningriik heaks kiitnud Ühendkuningriigi väljaastumislepingu, milles sätetastakse ka Ühendkuningriigis elavate Euroopa Liidu kodanike õiguste säilitamine seni kehtinud tingimustel.
  • Samad õigused säilivad kuni üleminekuperioodi lõpuni (31.12.2020, võimalik ühekordne pikendus) Ühendkuningriiki saabuvate Euroopa Liidu kodanike suhtes.
  • Ühendkuningriik planeerib riigis elavate Eesti ja teiste Euroopa Liidu liikmesriikide kodanikele uut elamisõiguse taotlemise protsessi läbiviimist (nn EU settlement scheme). Elektrooniline platvorm avatakse taotlustele hiljemalt 30. märtsiks 2019 ja registreerimise lõpptähtaeg on 30. juuni 2021.

 

Lepinguta lahkumine

  • Eesti jt Euroopa Liidu liikmesriikide kodanike staatus Ühendkuningriigis on praegu jätkuvalt sama mis enne 23. juunil 2016 toimunud referendumit.
  • Ühendkuningriik lahkub Euroopa Liidust 29. märtsil 2019. Kuni selle kuupäevani on Ühendkuningriik Euroopa Liidu liikmesriik ning tema suhtes kehtivad kõik sellega kaasnevad õigused ja kohustused (sealhulgas Euroopa Liidu kodanike vaba liikumist käsitlev Euroopa Liidu õigus).
  • Ühendkuningriigi lepinguta lahkumise korral lõppeb isikute vaba liikumine. Euroopa Liidul on kavas Ühendkuningriigi kodanikele kehtestada viisavabadus, eeldusel, et Ühendkuningriik vastab samaga. Seega, alates 29. märtsist 2019 saaksid Euroopa Liidu kodanikud Ühendkuningriigis viibida viisavabalt 90 päeva.
  • Ühendkuningriik planeerib riigis elavate Eesti ja teiste Euroopa Liidu liikmesriikide kodanikele uut elamisõiguse taotlemise protsessi läbiviimist (nn EU settlement scheme). Elektrooniline platvorm avatakse taotlustele hiljemalt 30. märtsiks 2019 ja registreerimise lõpptähtaeg on 31. detsember 2020.

 

Viimati uuendatud: 26. Veebruar 2019

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.