Eesti kodanikule

Ühendkuningriigi lahkumine Euroopa Liidust

  • Ühendkuningriik lahkus Euroopa Liidust 31. jaanuaril 2020. 
  • Ühendkuningriigi väljaastumislepingus sätestatakse ka Ühendkuningriigis elavate Euroopa Liidu kodanike õiguste säilitamine seni kehtinud tingimustel.
  • Samad õigused säilivad kuni üleminekuperioodi lõpuni (31.12.2020, võimalik ühekordne pikendus) Ühendkuningriiki saabuvate Euroopa Liidu kodanike suhtes.
  • Määratlemata kodakondsusega Eesti elanikud on Ühendkuningriigis kolmanda riigi kodaniku staatuses. Nende riigis elamist reguleerib Ühendkuningriigi riigisisene õigus ning väljaastumisleping neid üldjuhul ei kaitse ega käsitle.
  • Ühendkuningriik viib läbi riigis elavate Eesti ja teiste Euroopa Liidu liikmesriikide kodanikele uut elamisõiguse taotlemise protsessi (nn EU settlement scheme). Kohustuslik elamisõiguse taotluste esitamise kord jõustub pärast üleminekuperioodi lõppu, mil väljaastumislepingu kohaselt muutub uue elanikustaatuse omandamine elamisõiguse eeltingimuseks. Vabatahtlik taotluste esitamise kord kehtib juba enne ning annab õiguskindluse, et uus Ühendkuningriigi elaniku staatus on olemas pärast üleminekuperioodi lõppu. Elektrooniline platvorm on avatud taotlustele alates 30. märtsist 2019 ja registreerimise lõpptähtaeg on 30. juuni 2021.
 

 

Viimati uuendatud: 9. Juuli 2020

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.