Mida on vaja teada seoses Brexitiga?

Veebilehelt leiavad Brexitiga seonduvat infot Eesti ja Ühendkuningriigi kodanikud, reisijad, ettevõtjad, tudengid ja kõikide teiste valdkondade esindajad, kelle staatust või tegevust Ühendkuningriigi lahkumine Euroopa Liidust mõjutab. Samuti on võimalik lugeda muudatustest sotsiaalkindlustuses, Brexiti majanduslikust mõjust ning ettevalmistustest

Mis on Brexit?


Brexit on Ühendkuningriigi lahkumine Euroopa Liidust. Ühendkuningriigi valitsus teatas 29. märtsil 2017 Euroopa Ülemkogule oma kavatsusest astuda välja Euroopa Liidust. Ühendkuningriik valmistub Euroopa Liidust lahkuma 31. oktoober 2019. Kuni selle kuupäevani on Ühendkuningriik Euroopa Liidu liikmesriik ning tema suhtes kehtivad kõik sellega kaasnevad õigused ja kohustused.

Euroopa Liidust väljaastumise läbirääkimised (ELi lepingu art 50 alusel) Euroopa Liidu ja Ühendkuningriigi vahel on lõppenud, Euroopa Ülemkogu ja Ühendkuningriigi valitsus on väljaastumislepingu heaks kiitnud. Leping vajab jõustumiseks veel ratifitseerimist Ühendkuningriigi parlamendis ja nõusolekut Euroopa Parlamendilt.

Eesti on jätkuvalt veendunud, et Euroopa Liidu ja Ühendkuningriigi vaheline praegune kokkulepe on parim võimalik lahendus, kuid Euroopa Liidu liikmesriigid koordineerivad Euroopa Komisjoni juhtimisel ka võimalikuks Ühendkuningriigi lahkumiseks ilma leppeta 1. november 2019. 

Plaanid lähiajal reisida Ühendkuningriiki?

Ettevalmistused endale, lemmikloomale ja autole tehtud? On mõned asjad, mida peaks iga reisija seoses Brexitiga silmas pidama.


Tellid Ühendkuningriigist interneti teel kaupa?

Siis tutvu muudatustega, mis Brexit endaga kaasa toob.

 

Soovid teada, kuidas mõjutab Brexit Eestis elavaid Ühendkuningriigi kodanikke? 

Vaata järgnevat videoklippi (inglise keeles).

  Lisainfo

  Välisminister moodustas 10. veebruari 2017 käskkirjaga riigisisese töörühma Ühendkuningriigi Euroopa Liidust väljaastumise läbirääkimistel Eesti huvide kaardistamiseks ja Eesti seisukohtade väljatöötamiseks. Töörühm koosneb kõikide ministeeriumide esindajatest. Töörühma tegevusi koordineerib Välisministeerium. 

  Välisministeeriumi Euroopa osakond
  Telefon: (372) 637 7260.
  E-post: vminfo@vm.ee

   

  Valdkonnapõhiste küsimustega on võimalik pöörduda vastava ministeeriumi avalike suhete osakonna poole

   

   
  Viimati uuendatud: 15. Oktoober 2019

  Räägi kaasa
  riigivalitsemises

  Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

  Eelnõude infosüsteem

  Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

  Osalusveeb

   

  Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.