ÜRO sanktsioonidest

ÜRO Julgeolekunõukogu kehtestatud sanktsioonide rakendamine on liikmesriikide roll, mis saab toimuda ainult tihedas koostöös erasektori ning rahvusvaheliste organisatsioonide ja kodanikuühiskonna toel. Rakendamise aluseks on ÜRO harta art 25 ja konkreetsed resolutsioonid.

ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooniga kehtestatud sanktsiooni rakendatakse rahvusvahelise sanktsiooni seaduse § 8 kohaselt ajutiselt resolutsiooni alusel, kuni ajakohastatakse või võetakse vastu Euroopa Liidu Nõukogu määrus. Selleks, et kogu Euroopa Liidus toimuks tõhus ÜRO sanktsioonide kohaldamine, on Euroopa Liit võtnud kõik ÜRO resolutsioonid üle EL õigusesse ning neid rakendatakse liikmesriikides läbi EL määruste.

Jõustunud rahvusvahelist sanktsiooni on kohustatud kohaldama kõik füüsilised ja juriidilised isikud, kes peavad võtma rahvusvahelist sanktsiooni rakendavas õigusaktis (ÜRO resolutsioonis ning hiljem EL määruses) ettenähtud meetmeid või hoiduma keelatud tegevustest.

Sanktsioone kehtestatakse riigi, režiimi, organisatsiooni, asutuse, üksuse, vee- ja õhusõiduki ning füüsilise isiku suhtes või vastu või seoses hukka mõistetud tegevusega. Isikud, kes on lisatud ÜRO sanktsiooninimekirja saavad esitada taotluse enda eemaldamiseks loetelust ÜRO sanktsioonikomitee kontaktpunktile või ombudsmanile.

Viimati uuendatud: 7. Aprill 2022

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.