Ettevõtjale

Mis muutub alates 1. jaanuarist 2021 ettevõtjate jaoks?

 

 • Alates 1. jaanuarist seisavad ees ulatuslikud muudatused kauplemisel UKga, kuna UK lahkub nii Euroopa Liidu siseturult kui ka tolliliidust. Seega lõpeb kaupade, teenuste, kapitali ja inimeste vaba liikumine ja UKst saab ka kaubanduse seisukohast nö kolmas riik, kehtestub tollirezhiim. See tähendab, et kõik kaubad, mis sisenevad UKst või väljuvad UKsse, allutatakse samadele tollitoimingutele ja kontrollidele, mis on ette nähtud ELi välistele riikidele.
 • Alates 1. jaanuarist 2021 kehtib ELi ja UK vahel uus kaubandus- ja koostööleping, mis põhineb vabakaubanduse põhimõtetel. Kauplemine ELi ja UK vahel on kvoodi-ja tariifivaba, kuid tuleb arvestada, et ekspordi- ja impordiprotseduurid on aeganõudvamad ja keerulisemad.
 • Kaubandus- ja koostööleping näeb ette, et alates 01.01.2021 saab UKst pärit kaupade impordi suhtes kohaldada sooduskohtlemist tingimusel, et lepingus nimetatud tingimused on täidetud. Sama kehtib ka ELi kaupade eksportimisel UKsse. Päritolureeglid on sätestatud lepingu 2. peatükis ning tollimaksuvabastust saavad kasutada ainult kaubad, mis vastavad lepingu alusel sooduspäritolu tingimustele (vt lähemalt EMTA sooduspäritolu lehelt).
 • Euroopa Liidu ettevõtetel, kes tahavad Ühendkuningriiki eksportida või sealt importida, peab olema tolliformaalsuste jaoks ettevõtjate registreerimise ja identifitseerimise (EORI) number. Eestis on vastav asutus Maksu- ja Tolliamet.

 • Kaupadele, mis on teele pandud enne 1. jaanuari 2021 on Euroopa Liidu tollistaatus, isegi kui nad jõuavad Ühendkuningriiki peale seda kuupäeva. Selleks peavad ettevõtted tõendama, et kaupade liikuma hakkamine toimus enne 1. jaanuari 2021 ja kaubal on EL tollistaatus. Hilisemalt teele pandud kaupadele rakenduvad tollitariifid. 1. jaanuarist kehtib EList UKsse eksportimisel uus tollitariifistik.

 • Sellest, mis muutub kaubavahetuses UKga alates 1. jaanuarist, loe pikemalt Maksu- ja Tolliameti kodulehelt.

 • Soovitame ettevõtjaile riskide maandamiseks järgmist:
  • Eksporti ja importi puudutavate muudatuste osas UK poolel on oluline tutvuda UK uue tollikontrolli süsteemiga (PDF). Uus süsteem rakendub kolmes etapis kuni 1. juulini 2021 ja annab ettevõtetele lisaaega vajalike ettevalmistuste tegemiseks.
  • Selgitada välja, kuidas on lepingus sätestatud edasist kaubavahetust, tollikorraldust- ja kontrolle (sh SPS reegleid), päritolureegleid, vastastikust tunnustamist, tootemärgistust, standardeid, intellektuaalomandit, vaidluste lahendamist jm. puudutavad küsimused.
  • tutvuda Euroopa Komisjoni sektoripõhiste infolehtedega (readiness notices), milles antakse esmast infot eesseisvatest muudatustest ja võimalikest tagajärgedest (enamik olemas eesti keeles).
  • ettevõtluse-alasteks muudatusteks valmistumisel soovitame läbida Euroopa Komisjoni Brexitiks valmisoleku kontrollnimekirja (checklist).

Milline on majanduslik mõju Eestile?

 

 • Ühendkuningriigi Euroopa Liidust lahkumise mõju Eesti majandusele on pigem tagasihoidlik ning avaldub peamiselt väliskaubanduse kaudu.
 • Mõistagi põhjustab UK lahkumine suuremat majanduslikku mõju nendele ettevõtetele, kes on Ühendkuningriigi turuga lähemalt seotud.
 • Eesti peamised ekspordiartiklid Ühendkuningriigi suunal on puit ja puidutooted, mööbel ja puitmajad ning elektrimasinad ja -seadmed, mis moodustavad ligi 60 protsenti Eesti kaupade ekspordist. Tollimaksude rakendumine Euroopa Liidust imporditud kaupadele võib meie eksportööridele põhjustada lisakulutusi. 
 

Maksu- ja tolliameti kontaktid

 Reet Pärgma, telefon: 676 1115
[email protected]

Rahandusministeeriumi kontaktid

E-post: [email protected]

 

Viimati uuendatud: 7. Jaanuar 2021

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.