Eesti kodanikule UKs

Mis muutub alates 1. jaanuarist 2021?

 

  • Kui plaanid alates 1. jaanuarist 2021 Ühendkuningriiki elama või tööle kolida, siis  tuleb taotleda elamis- ja tööluba vastavalt UK uue sisserännusüsteemi reeglitele.
  • Kui elasite UKs enne 1. jaanuari 2021, siis tuleb taotleda püsielaniku staatust (nn EU settlement scheme). Taotlussüsteem on avatud 30. juunini 2021. Teie jaoks jäävad kehtima senised Euroopa Liidu kodanike õigused UKs, vastavalt väljaastumislepingu kodanike õiguste peatüki sätetele.

Osa Eestis ravikindlustatud inimesi saab Ühendkuningriigi terviselõivu tagasi

 

Suurbritannia lahkumisel Euroopa Liidust on Suurbritannia kehtestanud riiki elama, tööle või õppima tulla soovijatele terviselõivu maksmise kohustuse (Health Fee). Suurbritannia annab teada, et osal inimestest tekib õigus terviselõivu hüvitamisele.

Õigus tekib:

  1. Suurbritanniasse suundunud üliõpilastel, kes õpivad täiskoormusega, kellel on Suurbritannia viisa kehtivusega 1. jaanuarist 2021, kes seal ei tööta ja kellel on kehtiv Euroopa Ravikindlustuskaart. Oluline on, et üliõpilased jälgiksid tervislõivu hüvitamise infot. Suurbritannia avaldab selle lehel GOV.UK ja jagab teavet ülikoolide kaudu. Seejärel tuleks teha tagasimaksevaldus esimesel võimalusel. Tagasimaksmise avaldusi hakatakse vastu võtma 1. jaanuaril 2022.
  2. Suurbritanniasse elama suundunud inimestel, kellel on kehtiv S1 vorm, mis on registreeritud Suurbritannia Riiklikus Terviseasutuses (NHS Business Service Authority). Need inimesed saavad oma taotlusi juba esitada. Hüvitatava summa suurus on proportsionaalne S1 kehtivuse perioodiga. S1 omanikud saavad hüvitise saamiseks pöörduda:

Overseas Healthcare Services
NHS Business Services Authority
Bridge House
152 Pilgrim Street
Newcastle upon Tyne
NE1 6SN

E-post: nhsbsa.faregistrationsohs@nhs.net
Telefon: 0191 218 1999 või +44 191 218 1999 väljastpoolt Ühendkuningriiki helistades

Üliõpilased peavad silmas pidama, et Euroopa ravikindlustuskaart ei kata kõikide terviseteenuste kulusid. Euroopa ravikindlustuskaart katab vaid vajaminevat arstiabi (necessary care), mille järgi tekkis vajadus teises riigis.

Plaanilist ravi see üldjuhul ei kata (teatud erisustega).  Seega, kui üliõpilane taotleb terviselõivu tagastamist, on Suurbritannial õigus neilt küsida osa terviseteenuste osutamise eest raha. Seega on otstarbekas kaaluda täiendava tervisekindlustuse tegemist. Lisainfo selle kohta, milliseid kulusid Euroopa ravikindlustuskaart katab, saab Eesti Haigekassa kodulehelt.

Euroopa ravikindlustuskaarti ja tõendit S1 väljastab Eestis ravikindlustatud inimestele Eesti Haigekassa.

 

 

Viimati uuendatud: 29. September 2021

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.