Sotsiaalkindlustus

Lepinguga lahkumine

 • Lepinguga lahkumisel järgneb üleminekuperiood, mis kestab 31. detsembrini 2020. Sel ajal kehtivad ELi tavapärased reeglid sotsiaalkindlustuse kohta. 
 • Kuni 31.detsembrini 2020 jätkub seega sotsiaalkindlustushüvitiste (nt ravikindlustus ja haigushüvitised, perehüvitised, pensionid, töötushüvitised) piiriülene maksmine samamoodi nagu enne UK väljaastumiskuupäeva.
 • Rohkem infot sotsiaalkindlustusest ELis leiad sotsiaalkindlustusameti veebilehelt
 • Rohkem infot ravikindlustusest ELis leiad haigekassa veebilehelt
 • Enne reisile asumist tasub igaks juhuks alati vormistada ka reisikindlustus, seda ka Euroopa Liidus reisides. Seda teenust pakuvad erakindlustused.

Lepinguta lahkumine

 • Inimestele, kes saavad Eestist vanaduspensioni ja seisuga 31. oktoober 2019 elavad juba Ühendkuningriigis ning jäävad sinna ka pärast seda kuupäeva, jätkame vanaduspensioni maksmist.
 • Vanaduspensioni määramiseks võtame jätkuvalt arvesse Ühenduskuningriigis töötatud perioode, mis kokku ületavad ühte aastat ja mis on kogutud enne Ühendkuningriigi väljaastumist Euroopa Liidust, so enne 1. novembrit 2019. Seejuures ei ole oluline, kas inimene elab Ühendkuningriigis või mõnes liikmesriigis. 
 • Oluline on, et kõik Ühendkuningriigis töötavad inimesed säilitaksid oma elamist ja töötamist tõendavad dokumendid või oleksid valmis neid küsima vastavast asutusest Ühendkuningriigis. Pensioni arvestamiseks on vajalik tõendada ennekõike töötamist.
 • Peretoetused on elukohariigi põhised ning neid maksab Eesti siin elavatele lastele. Seega nende piiriülene maksmine Ühendkuningriigis no-deal stsenaariumi korral lõpetatakse. Ühendkuningriigis elavatele lastele maksab peretoetusi elukohariik.
 • Varasemalt ning edaspidi väljastatavad Euroopa Ravikindlustuskaardid kehtivad endiselt EL27 riikides. Ühendkuningriigis Euroopa Ravikindlustuskaart alates 1. novembrist 2019 ei kehti. Reisimisel tasub endale osta erakindlustuspoliis. Ühendkuningriigis elavad Eesti pensionärid peavad uurima sealseid võimalusi ravikindlustuse tagamise kohta. Eestis elavad Ühendkuningriigi pensionärid saavad vajadusel sõlmida haigekassas vabatahtliku kindlustuslepingu.
 • Kui ravivajadus ilmneb kasvõi Ühendkuningriigi välja astumisele eelneval tunnil, on tõendatav ja ravi kestab nädalaid, on selle eest maksmine tagatud seniste reeglite kohaselt.
 • Lähetatud töötajate või mitmes riigis töötajate kasutatav Eesti väljastatud A1 tõend kaotab kehtivuse Ühendkuningriigis ja Ühendkuningriigis väljastatud tõend kaotab kehtivuse Eestis. Ühendkuningriigis töö lõpule viimiseks peab tööandja või töötaja olema valmis tasuma kohalikke sotsiaalkindlustusmakseid. 2018.a jaanuari seisuga on Eesti väljastanud 112 tõendit, mis kehtivad veel väljaastumishetkel.

 

 

Viimati uuendatud: 27. Mai 2019

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.