Reisijale

  • Alates 1. jaanuarist 2021 kehtib Euroopa Liidu ja UK vahel endiselt viisavabadus. Kõik EL kodanikud, kes ei siirdu UKsse tööle või õppima kauemaks kui kuus kuud, võivad UKs viisavabalt viibida kuni kuus kuud järjest järjest.
  • Reisides on ID-kaardi asemel vaja kaasa võtta kehtiv pass. Kontrollige, et pass kehtiks veel vähemalt kuus kuud peale UKst lahkumist ja sõlmige ravikindlustus, kuna alates 1. jaanuarist 2021 ei kehti ELi ravikindlustuskaart enam UKs.
  • Alates 1. jaanuarist 2021 muutub vajalikuks rahvusvahelise rohelise kaardi olemasolu nii Eesti sõidukijuhtidel UKs kui ka vastupidi.
  • Tuleb arvestada, et alates 1. jaanuarist 2021 võivad UKs mobiilteenustele kehtestuda senist suuremad rändlustasud.
  • Alates 1. jaanuarist 2021 muutub ka EL ja UK vahel reisivate reisijate kaitstuse tase. Sõltuvalt transpordiliigist ei pruugi ELi reisijate õigused UKsse sisenedes või sealt lahkudes enam kehtida.
  • Naastes reisilt UKsse tagasi Eestisse tuleb arvestada, et tollimaksuvaba impordi suhtes kohaldatakse samu piiranguid, sätteid ja piirväärtusi kui mitteliikmesriigist ehk kolmandast riigist saabudes. Reisija kaasa toodud kaup, mis on kaubanduslikku laadi või ületab maksuvaba väärtuse või koguse, maksustatakse tollimaksu, käibemaksu ja aktsiisiga.
  • Alates 1. jaanuarist 2021 tuleb arvestada, et teatud kaupade või isiklike asjade (näiteks toidukaubad, taimed ja taimsed saadused, ravimid jne) UKsse sissetoomisele on kehtestatud erinõuded ning mõnede kaupade sissetoomine on keelatud. Kui väljaviidavale kaubale või isiklikele asjadele on kehtestatud erinõuded, siis tuleb see kaup tollis deklareerida. Sel puhul soovitame tutvuda UK tollieeskirjadega.

  • UKs elavale lemmikloomaomanikule väljastatud ELi lemmikloomapass ei ole alates 1. jaanuarist 2021 enam kehtiv reisimist võimaldav dokument. Soovitame kontrollida UK tolli kodulehelt, millised nõuded kehtivad lemmikloomade toomisel UKsse (www.gov.uk/take-pet-abroad).

  • Alates 1. jaanuarist 2021 pole Euroopa Liidu kodanikel enam õiguslikku alust kolmandas riigis konsulaarabi saamiseks UK saatkondade või konsulaatide poole pöörduda.

  • Kuni 1. jaanuarini 2021 kehtivad ELi kodanikele UKsse reisimisel seni kehtinud õigused.

Viimati uuendatud: 28. Oktoober 2020

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.