Haridus ja teadus

Ühendkuningriigi lahkumine Euroopa Liidust

 

  • Ühendkuningriigi väljaastumislepingus sätestatakse ka Ühendkuningriigis elavate Euroopa Liidu kodanike õiguste säilitamine seni kehtinud tingimustel, sh tudengite õiguste säilitamine.
  • Samad õigused säilivad Ühendkuningriiki elama, õppima või tööle asuvate Eesti ja teiste Euroopa Liidu kodanike suhtes kuni üleminekuperioodi lõpuni (31. detsember 2020).
  • Oluline on meeles pidada, et õppemaksu ja muid tingimusi jääb reguleerima õpilase ja ülikooli vahel sõlmitud leping.
  • Ühendkuningriigis õppivate või õpinguid alustavate üliõpilaste õigused ja kohustused on sarnased teiste kodanikega.
  • Pärast üleminekuperioodi lõppu (alates 1. jaanuarist 2021) Ühendkuningriiki õppima asuvatele (üli)õpilastele võivad kohalduda uued tingimused.
  • Kõik Euroopa Liidu programmid (Erasmus+, Euroopa Solidaarsuskorpus, Horisont 2020) toimivad edasi programmi tingimuste kohaselt kuni üleminekuperioodi lõpuni (31. detsember 2020) ning kõik enne Ühendkuningriigi lahkumist Euroopa Liidust alustatud projektid, õpiränded jt tegevused saavad kesta kuni nende planeeritud lõpuni.
  • Ühendkuningriigis omandatud ning Eestis enne Ühendkuningriigi lahkumist Euroopa Liidust tunnustatud kutsekvalifikatsioon jääb kehtima, samuti jäävad kehtima Eestis omandatud ning Ühendkuningriigis enne Ühendkuningriigi lahkumist Euroopa Liidust tunnustatud kutsekvalifikatsioonid.
  • See, kuidas korraldatakse kutsekvalifikatsioonide tunnustamist pärast Ühendkuningriigist lahkumist Euroopa Liidust, lepitakse eraldi kokku tulevikusuhete lepingus. Juhul, kui Euroopa Liit kokkuleppele ei jõua, siis hakkab toimuma kutsekvalifikatsioonide tunnustamine vastavalt iga riigi seadusandlusele ehk Eesti kutsekvalifikatsiooni tunnustamiseks Ühendkuningriigis tuleb lähtuda Ühendkuningriigi seadusandlusest ja vastupidi.
 
 

Haridus- ja teadusministeeriumi kontaktid

Sten Otsmaa, telefon: 7354005, sten.otsmaa@hm.ee

 

Viimati uuendatud: 6. Veebruar 2020

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.