Ettevõtjale

Ühendkuningriigi lahkumine Euroopa Liidust

 • Ühendkuningriigi lahkumisele järgneb pärast 31. jaanuarit 2020 üleminekuperiood, mille jooksul lepivad Ühendkuningriik ja Euroopa Liidu liikmesriigid eraldi kokku edasistes kaubandustingimustes.
 • Siiski soovitame riskide maandamiseks ettevõtjail läbi mõelda järgmised teemad:
  • selgitada välja, kuidas toimub praegu kaubavahetus kolmandate riikidega (tolliküsimused, vastastikune tunnustamine, tootemärgistus, standardid jm);
  • jälgida arenguid Euroopa Liidu õiguses (Ühendkuningriigi lahkumisega seoses on kavandamisel mitmed erimeetmed);
  • tutvuda, kuidas käsitletakse teistes Euroopa Liidu rahvusvahelistes lepingutes ettevõtte neid kaupu/teenuseid, mis on seotud Ühendkuningriigi turuga;
  • sektorispetsiifilisi ettevalmistusi võiks alustada enda sektoris kehtiva Euroopa Liidu õiguse võrdlemisest Euroopa Liidu-Kanada majandus- ja kaubanduslepinguga (CETA).
 • Ühendkuningriik muutub Euroopa Liidu jaoks kolmandaks riigiks, mistõttu tuleks arvestada, et ekspordi- ja impordiprotseduurid Ühendkuningriigi ja Euroopa Liidu liikmesriikide vahel muutuvad aeganõudvamaks ja keerulisemaks.
 • Euroopa Komisjon on koostanud mitmes reas valdkonnadades ettevalmistavad infolehed, milles antakse esmast infot eesseisvatest muudatustest ja võimalikest tagajärgedest. Infolehtede nimekirja täiendatakse jooksvalt. Rohkem infomaterjale koondab Euroopa Liidu infokeskuse Brexiti lehekülg.
 • Pärast üleminekuperioodi lõpeb Ühendkuningriigi Euroopa Majanduspiikonna (EEA) liikmesus. Seega ei ole Ühendikuningriigi lahkumise järgselt võimalik kasutada Ühendkuningriigis asutatud krediidi- ja makseasutustes ning nende filiaalides avatud maksekontosid rahalise sissemakse tegemiseks Eesti äriühingutesse. 
 

Maksu- ja tolliameti kontaktid

Kaia-Liisa Tabri, telefon: 676 1115, kaia-liisa.tabri@emta.ee

 

Viimati uuendatud: 24. Juuli 2020

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.