Brexiti ettevalmistus


Brexitiks valmistumine

 

 

Ettevalmistusi juhib ja koordineerib Euroopa Komisjon, jagades infot ja suuniseid rahvuslikeks tegevusteks. Ka Eestis on erinevad ametkonnad tegemas vajalikke ettevalmistusi.


Ühendkuningriigi valitsus on välja töötanud käitumisjuhised leppeta lahkumise puhuks, mis sisaldavad kasulikku infot ka Euroopa Liidu kodanikele ja ettevõtjatele. 

 

 

 

 

 

 

 

    Lahkumisleping ja tulevikusuhete deklaratsioon

 

 • 25. novembril 2018 kinnitasid Euroopa Liidu riigipead ja valitsusjuhid erakorralisel ülemkogul Ühendkuningriigi liidust väljaastumislepingu ja kiitsid heaks tulevikusuhete poliitilise deklaratsiooni.
 • Euroopa Liidu ja Ühendkuningriigi vaheline väljaastumisleping sätestab Ühendkuningriigi Euroopa Liidust lahkumise korra ehk millistel tingimustel Ühendkuningriik lahkub. Need tingimused kirjeldavad Euroopa Liidu ja Ühendkuningriigi õigusi ja kohustusi.
 • Lepingule on lisatud Euroopa Liidu ja Ühendkuningriigi tulevaste suhete deklaratsioon. See on poliitiline kokkulepe, mis loob raamistiku hilisemaks tulevikusuhte vormistamiseks erinevate lepingutega.
 • Väljaastumislepingu jõustumiseks peab see saama heakskiidu Euroopa Parlamendilt ja Ühendkuningriigi parlamendilt. Juhul, kui leping ei jõustu 31. oktoobrist 2019, siis alates sellest kuupäevast ei ole Ühendkuningriik enam Euroopa Liidu liikmesriik ning Euroopa Liidu ja Ühendkuningriigi suhteid reguleerib rahvusvaheline õigus. Mõlemad pooled soovivad sellist olukorda vältida.

 • Lepingu(d) Euroopa Liidu ja Ühendkuningriigi tulevaste suhete kohta saab koostada ja sõlmida alles pärast seda, kui Ühendkuningriigist on saanud kolmas riik. Nii näiteks saab Euroopa Liidu ja Ühendkuningriigi tulevaste kaubandussuhete lepingu koostada ja sõlmida alles pärast 31. oktoobrist 2019. Juhul, kui Euroopa Liit ja Ühendkuningriik ei sõlmi uut kaubanduskokkulepet, reguleerib Euroopa Liidu ja Ühendkuningriigi kaubandussuhteid kas Ühendkuningriigi väljaastumisleping või Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) reeglistik.
 • Väljaastumislepingus nähakse ette üleminekuperiood, mis kestab 31. oktoobrist 2019 kuni 31. detsembrini 2020. Lisaks on üleminekuperioodi võimalik enne 1.07.2020 ühekordselt pikendada ja seda maksimaalselt kuni 31.12.2022. Üleminekuperioodi ajal kohaldatakse Ühendkuningriigi suhtes jätkuvalt Euroopa Liidu õigust nii, nagu oleks tegemist liikmesriigiga. Siiski kehtestuvad teatud erandid - näiteks ei osale Ühendkuningriik enam Euroopa Liidu otsustusprotsessis ega saa hääletada Euroopa Parlamendi valimistel. Üleminekuperioodi ajal osaleb Ühendkuningriik endiselt Euroopa Liidu tolliliidus ja ühisturul ning järgib Euroopa Liidu kaubanduspoliitikat ja kohaldab Euroopa Liidu tollitariife.
 • Läbirääkimiste kronoloogia
 • Euroopa Komisjoni Brexiti teemaline lehekülg [ENG]
 • Välisministeeriumi pressiteade Vabariigi Valitsuse kabinetiistungilt (22.11.2018)
 • Eesti Vabariigi Valitsuse pressiteade erakorraliselt Ülemkogult (Brüssel, 25.11.2018) 
 • Erakorralise Ülemkogu järeldused (PDF) (25.11.2018) 

Lisainfo

Välisminister moodustas 10. veebruari 2017 käskkirjaga riigisisese töörühma Ühendkuningriigi Euroopa Liidust väljaastumise läbirääkimistel Eesti huvide kaardistamiseks ja Eesti seisukohtade väljatöötamiseks. Töörühm koosneb kõikide ministeeriumide esindajatest. Töörühma tegevusi koordineerib Välisministeerium. 

Välisministeeriumi Euroopa osakond
Telefon: (372) 637 7260.
E-post: vminfo@vm.ee

 

Viimati uuendatud: 5. September 2019

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.