Sa oled siin

Mida on vaja teada seoses EL-UK uute suhetega alates 1.01.2021?

Veebilehelt leiavad kasulikku infot Eesti ja Ühendkuningriigi kodanikud, reisijad, ettevõtjad, tudengid ja teiste valdkondade esindajad, kelle staatust või tegevust Ühendkuningriigi ja Euroopa Liidu suhete muutumine mõjutab. 

Mida toob kaasa 1. jaanuar 2021, mil UK lahkub lõplikult Euroopa Liidust

Ühendkuningriik lahkus Euroopa Liidust 1. veebruaril 2020. Veebruarist alates kestsid ELi ja UK läbirääkimised, mis lõppesid 24. detsembril 2020 saavutatud kaubandus- ja koostöökokkuleppega. Uus partnerlus hõlmab vabakaubandust, teenuseid, investeeringuid, transporti, andmekaitset, võrdse konkurentsi tingimusi, energeetikat ja kliimat, kalandust, sisejulgeoleku- ja justiitskoostööd jpm.

Lepingu tekst eesti keeles avaneb siin.

Kuna UKst sai alates 1. jaanuarist 2021 ELi mõistes kolmas riik ja UK ei ole enam seotud ELi nelja vabadusega (inimeste, kaupade, teenuste ja kapitali vaba liikumine), tõi see kaasa suured muudatused nii ettevõtjatele, kuna kehtestub tollirezhiim kui ka ELi kodanikele, kes reisivad, töötavad ja õpivad Ühendkuningriigis.

Kui reisid Ühendkuningriiki alates 1. jaanuarist 2021

  • UKsse saab endiselt reisida viisavabalt ja kohal viibida kuni kuus kuud järjest. Viisavaba reisimine on võimalik turismi, pereliikmete ning sõprade külastamise, lühiajalise koolituse ning äritegevuse eesmärgil.
  • Reisides on ID-kaardi asemel soovitatav kaasa võtta pass. NB! UK lubab ELi kodanikel ID-kaardi alusel riiki siseneda kuni 30.09.2021. Erandina saavad Suurbritanniasse peale 1.10.2021 ID-kaardiga siseneda Suurbritannias ametlikult elavad isikud. Lähem teave https://www.gov.uk/uk-border-control/before-you-leave-for-the-uk, täiendavate küsimuste korral palume pöörduda Suurbritannia võimude poole.
  • ELi ravikindlustuskaart kehtib UKs edasi senises korras. 
  • UKs mobiiltelefoni kasutamisel võivad kehtestuda senisest suuremad rändlustasud. Kontrollige tariife oma telefonioperaatorilt.
  • Pangakaartidega tasumisel probleeme ei teki, kuid lisanduda võivad uued teenustasud.
  • Reisimisega seotud muudatustest pikemalt vt alarubriik Reisijale

Kui tellid Ühendkuningriigist kaupu

Ühendkuningriigi päritoluga kaupade tellimisel jäävad postisaadetised tollimaksuvabaks. Päritolu tuleb tõendada vastava arve, saatedokumendi v deklaratsiooniga. UKst tellitavate kolmandate riikide päritolu kaupade puhul tollivabastus ei kehti. Enam kui 22 eurot maksvate postisaadetiste puhul tuleb tasuda käibemaks. Alates 1. juulist 2021 kaob ELis tervikuna käibemaksuvabastus saadetistelt kolmandatest riikidest, sh UKst. Seega alates 01.07.2021 tuleb tasuda käibemaks kõikidelt saadetistelt. Erandina ei kehti eelnev saadetiste kohta, mis saadetakse ELi Põhja-Iirimaa tolliterritooriumilt. Rohkem infot vt maksu- ja tolliameti kodulehelt.

Õppimine ja töötamine Ühendkuningriigis

Enne 1. jaanuari 2021 Ühendkuningriigis elanud või töötanud Eesti ja teiste Euroopa Liidu liikmesriikide kodanikud saavad taotleda uut elamisõigust, vastav elektrooniline platvorm on avatud 30. juunini 2021.  Lahkumislepingu tingimused säilitavad kõik seni kehtinud ELi kodanike õigused UKs.

Kui plaanid alates 1. jaanuarist 2021 Ühendkuningriiki elama või tööle asuda, siis  tuleb taotleda elamis- ja tööluba vastavalt UK uue sisserännusüsteemi reeglitele.

Kui soovid UKs õppimist alustada alates 1. jaanuarist 2021 tuleb taotleda õpilasviisa vastavalt UK sisserännusüsteemi reeglitele.

Kui tegeled ettevõtlusega

Ettevõtjatel, kellel UKga kaubavahetus, tuleb valmistuda muudatusteks alates 1.01.2021, mil UK ei ole enam ELi siseturu ega tolliliidu liige. Kaubavahetus UKga hakkab toimuma samadel alustel teiste kolmandate riikidega, olenemata tulevase kaubanduslepingu olemasolust. Hakkab kehtima tollirežiim, kaupade liikumisel võivad tekkida ajalised viivitused ja tõrked, millega tuleb arvestaa eriti aasta alguses. Pikemalt alarubriigis Ettevõtjale ja maksumuudatuste info leiate Maksu- ja Tolliameti kodulehelt.

Kui soovid Eestis kasutada UKs välja antud dokumenti

Alates 01.01.2021 peavad Ühendkuningriigis välja antud avalikud dokumendid (kohtu-, haldus- ja notariaaldokumendid) ning perekonnasündmuse dokumendid (nt sünni- ja abielutõendid, diplomid ja teatised), olema kinnitatud apostille’ga.

Lähemalt apostillimise kohta vt siit.

Loe lisaks ka 10.12.2020 Maalehe vahel ilmunud infolehest. (326.37 КБ, PDF)

 

Informatsioon ja kontaktid

Valdkonnapõhiste küsimustega on võimalik pöörduda vastava ministeeriumi või ameti avalike suhete osakonna poole.

Maksu- ja tolliamet:
Reet Pärgma
telefon: 676 1115
 
Justiitsministeerium:
Maria-Elisa Tuulik
telefon: 5981 3170
[email protected]

Haridus- ja teadusministeerium:
Sten Otsmaa
telefon: 5981 3170
[email protected]

Kaitseministeerium:
telefon: 717 0019
[email protected]
 
Tolliinfo:
telefon: 880 0814
[email protected]
 
Keskkonnaministeerium:
[email protected]
 
Sotsiaalministeerium:
[email protected]
 
Siseministeerium:
 
Rahandusministeerium:
[email protected]
 
Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium:
[email protected]
 
Kultuuriministeerium:
[email protected]
 
Maaeluministeerium:
[email protected]
 
Välisministeerium:
[email protected]

 

Lisainfo

Välisminister moodustas 10. veebruari 2017 käskkirjaga riigisisese töörühma Ühendkuningriigi Euroopa Liidust väljaastumise ja Euroopa Liidu-Ühendkuningriigi tulevikusuhete läbirääkimistel Eesti huvide kaardistamiseks ja Eesti seisukohtade väljatöötamiseks. Töörühm koosneb kõikide ministeeriumide esindajatest. Töörühma tegevusi koordineerib välisministeerium. 

Välisministeeriumi Euroopa osakond
Telefon: (372) 637 7260.
E-post: [email protected]

 
Failid: 
KuupäevFailSuurusLaiendus
10.12.2020 - 11:30PDF icon uk_yleminek_vaheleht.pdf326.37 KBpdf
Viimati uuendatud: 14. September 2021

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.