Mida on vaja teada seoses UK üleminekuperioodi lõppemisega 31.12.2020

Veebilehelt leiavad UK EList lahkumisega seonduvat infot Eesti ja Ühendkuningriigi kodanikud, reisijad, ettevõtjad, tudengid ja teiste valdkondade esindajad, kelle staatust või tegevust Ühendkuningriigi lahkumine Euroopa Liidust mõjutab. Samuti on võimalik lugeda muudatustest sotsiaalkindlustuses, üleminekuperioodi lõppemise majanduslikust mõjust ning ettevalmistustest

Mida toob kaasa Ühendkuningriigi lahkumine Euroopa Liidust?

Ühendkuningriik lahkus Euroopa Liidust 1. veebruaril 2020. Siiski kehtib kuni 31. detsembrini 2020 üleminekuperiood, mille jooksul on UK veel seotud Euroopa Liidu õiguse, sh siseturu ja tolliliidu reeglitega. Üleminekuperioodi jooksul toimuvad ELi ja UK vahel läbirääkimised, mille eesmärk on kokku leppida tulevastes suhetes. Üleminekuperioodi lõpp toob kaasa suured muudatused Euroopa Liidu kodanikele, kes reisivad, töötavad, õpivad Ühendkuningriigis või tellivad sealt kaupu.

Kui reisid Ühendkuningriiki

  • Praegused tingimused kehtivad kuni selle aasta lõpuni.
  • Tingimused, mille alusel ELi kodanikud saavad Ühendkuningriiki siseneda alates 01. jaanuarist 2021, on alles kokku leppimisel.
  • Kindlasti saab UKsse endiselt reisida lühiajaliselt, s.o viibimisega kuni 90 päeva poole aasta jooksul ja Ühendkuningriigi kodanikud samamoodi reisida Euroopa Liidus.
  • Reisides on ID-kaardi asemel vajalik pass.
  • Kindlasti ei kehti alates 2021. aasta algusest Ühendkuningriigis enam ELi ravikindlustuskaart.
  • Kui soovid ka 2021. aastal Ühendkuningriigis Eesti mobiiltelefoninumbrit kasutada pead arvestama, et rändlustasud muutuvad. 

Kui tellid Ühendkuningriigist kaupu

Alates 01. jaanuarist 2021 hakkab EL ja Ühendkuningriigi vahel kehtima tollirežiim. Mida see toob täpsemalt kaasa kaupade tellimisele, on veel kokku leppimisel.

Kui elad või töötad Ühendkuningriigis

Ühendkuningriigis juba elavad ja töötavad Eesti ja teiste Euroopa Liidu liikmesriikide kodanikud peavad taotlema uut elamisõigust, vastav elektrooniline platvorm on avatud 30. juunini 2021. UKs alalise elaniku staatuse saanute või seda õigeaegselt taotlenute jaoks ei muutu midagi kuni üleminekuperioodi lõpuni. Lahkumislepingu tingimused säilitavad kõik seni kehtinud ELi kodanike õigused UKs

Kui plaanid Ühendkuningriiki kolida, siis arvesta, et alates 2021. kehtivad tingimused on alles kokku leppimisel. Vaja võib minna eelnevat tööluba.
 

Kui õpid Ühendkuningriigis

Kui õpid Ühendkuningriigis, siis seni kehtinud tingimused on jõus kuni üleminekuperioodi lõpuni. Oluline on meeles pidada, et õppemaksu ja muid tingimusi jääb reguleerima õpilase ja ülikooli vahel sõlmitud leping.
Mis tingimustel on võimalik Ühendkuningriiki õppima minna alates 1. jaanuarist 2021, on alles kokku leppimisel.

Kui tegeled ettevõtlusega

Ühendkuningriigi lahkumine EList ei too ettevõtjate jaoks enne üleminekuperioodi lõppu kaasa muudatusi. Ettevõtjatel, kellel UKga kaubavahetus, tuleb valmistuda muudatusteks  alates 1.01.2021, mil UK ei ole enam ELi siseturu ega tolliliidu liige. Teatud kaupadele hakkab kehtima tollirežiim, kaupade liikumisel võivad tekkida tõrked. Täpsed tingimused selguvad tõenäoliselt üsna aasta lõpus.

Informatsioon ja kontaktid

ELi kodanikud saavad infot tasuta numbril 00 800 6 7 8 9 10 11, mis töötab kõigist ELi riikidest helistades ja kõigis ELi ametlikes keeltes.

Valdkonnapõhiste küsimustega on võimalik pöörduda vastava ministeeriumi või ameti avalike suhete osakonna poole.


Maksu- ja tolliamet:
• Kaia-Liisa Tabri
• telefon: 676 1115
kaia-liisa.tabri@emta.ee
Justiitsministeerium:
• Maria-Elisa Tuulik
• telefon: 5981 3170
Maria-Elisa.Tuulik@just.ee
Haridus- ja teadusministeerium:
• Sten Otsmaa
• telefon: 5981 3170
sten.otsmaa@hm.ee
Kaitseministeerium:
• telefon: 717 0019
press@kaitseministeerium.ee
Tolliinfo:
• telefon: 880 0814
tolliinfo@emta.ee
Keskkonnaministeerium:
press@envir.ee
Sotsiaalministeerium:
press@sm.ee
Siseministeerium:
press@siseministeerium.ee
Rahandusministeerium:
press@rahandusministeerium.ee
Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium:
press@mkm.ee
Kultuuriministeerium:
press@kul.ee
Maaeluministeerium:
press@agri.ee
Välisministeerium:
press@mfa.ee

 

Lisainfo

Välisminister moodustas 10. veebruari 2017 käskkirjaga riigisisese töörühma Ühendkuningriigi Euroopa Liidust väljaastumise ja Euroopa Liidu-Ühendkuningriigi tulevikusuhete läbirääkimistel Eesti huvide kaardistamiseks ja Eesti seisukohtade väljatöötamiseks. Töörühm koosneb kõikide ministeeriumide esindajatest. Töörühma tegevusi koordineerib välisministeerium. 

Välisministeeriumi Euroopa osakond
Telefon: (372) 637 7260.
E-post: vminfo@vm.ee

 
Viimati uuendatud: 17. September 2020

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.