Veebilehelt leiavad kasulikku infot Eesti ja Ühendkuningriigi kodanikud, reisijad, ettevõtjad, tudengid ja teiste valdkondade esindajad, kelle staatust või tegevust Ühendkuningriigi ja Euroopa Liidu suhete muutumine mõjutab.
Mida toob kaasa 1. jaanuar 2021, mil UK lahkub lõplikult Euroopa Liidust
Ühendkuningriik lahkus Euroopa Liidust 1. veebruaril 2020. Veebruarist alates kestsid ELi ja UK läbirääkimised, mis lõppesid 24. detsembril 2020 saavutatud kaubandus- ja koostöökokkuleppega. Uus partnerlus hõlmab vabakaubandust, teenuseid, investeeringuid, transporti, andmekaitset, võrdse konkurentsi tingimusi, energeetikat ja kliimat, kalandust, sisejulgeoleku- ja justiitskoostööd jpm.
Lepingu tekst eesti keeles avaneb siin.
Kuna UKst sai alates 1. jaanuarist 2021 ELi mõistes kolmas riik ja UK ei ole enam seotud ELi nelja vabadusega (inimeste, kaupade, teenuste ja kapitali vaba liikumine), tõi see kaasa suured muudatused nii ettevõtjatele, kuna kehtestub tollirezhiim kui ka ELi kodanikele, kes reisivad, töötavad ja õpivad Ühendkuningriigis.
Kui reisid Ühendkuningriiki alates 1. jaanuarist 2021
- UKsse saab endiselt reisida viisavabalt ja kohal viibida kuni kuus kuud järjest. Viisavaba reisimine on võimalik turismi, pereliikmete ning sõprade külastamise, lühiajalise koolituse ning äritegevuse eesmärgil.
- Reisides on ID-kaardi asemel soovitatav kaasa võtta pass. UK lubab ELi kodanikel ID-kaardi alusel riiki siseneda kuni 31.10.2021.
- Reisides soovitame sõlmida ravikindlustuse, sest alates 1. jaanuarist 2021 ei kehti ELi ravikindlustuskaart enam UKs.
- UKs mobiiltelefoni kasutamisel võivad kehtestuda senisest suuremad rändlustasud. Kontrollige tariife oma telefonioperaatorilt.
- Pangakaartidega tasumisel probleeme ei teki, kuid lisanduda võivad uued teenustasud.
- Reisimisega seotud muudatustest pikemalt vt alarubriik Reisijale
Kui tellid Ühendkuningriigist kaupu
Ühendkuningriigi päritoluga kaupade tellimisel jäävad postisaadetised tollimaksuvabaks. Päritolu tuleb tõendada vastava arve, saatedokumendi v deklaratsiooniga. UKst tellitavate kolmandate riikide päritolu kaupade puhul tollivabastus ei kehti. Enam kui 22 eurot maksvate postisaadetiste puhul tuleb tasuda käibemaks. Alates 1. juulist 2021 kaob ELis tervikuna käibemaksuvabastus saadetistelt kolmandatest riikidest, sh UKst. Seega alates 01.07.2021 tuleb tasuda käibemaks kõikidelt saadetistelt. Erandina ei kehti eelnev saadetiste kohta, mis saadetakse ELi Põhja-Iirimaa tolliterritooriumilt. Rohkem infot vt maksu- ja tolliameti kodulehelt.
Õppimine ja töötamine Ühendkuningriigis
Enne 1. jaanuari 2021 Ühendkuningriigis elanud või töötanud Eesti ja teiste Euroopa Liidu liikmesriikide kodanikud saavad taotleda uut elamisõigust, vastav elektrooniline platvorm on avatud 30. juunini 2021. Lahkumislepingu tingimused säilitavad kõik seni kehtinud ELi kodanike õigused UKs.
Kui plaanid alates 1. jaanuarist 2021 Ühendkuningriiki elama või tööle asuda, siis tuleb taotleda elamis- ja tööluba vastavalt UK uue sisserännusüsteemi reeglitele.
Kui soovid UKs õppimist alustada alates 1. jaanuarist 2021 tuleb taotleda õpilasviisa vastavalt UK sisserännusüsteemi reeglitele.
Kui tegeled ettevõtlusega
Ettevõtjatel, kellel UKga kaubavahetus, tuleb valmistuda muudatusteks alates 1.01.2021, mil UK ei ole enam ELi siseturu ega tolliliidu liige. Kaubavahetus UKga hakkab toimuma samadel alustel teiste kolmandate riikidega, olenemata tulevase kaubanduslepingu olemasolust. Hakkab kehtima tollirežiim, kaupade liikumisel võivad tekkida ajalised viivitused ja tõrked, millega tuleb arvestaa eriti aasta alguses. Pikemalt alarubriigis Ettevõtjale ja maksumuudatuste info leiate Maksu- ja Tolliameti kodulehelt.
Kui soovid Eestis kasutada UKs välja antud dokumenti
Alates 01.01.2021 peavad Ühendkuningriigis välja antud avalikud dokumendid (kohtu-, haldus- ja notariaaldokumendid) ning perekonnasündmuse dokumendid (nt sünni- ja abielutõendid, diplomid ja teatised), olema kinnitatud apostille’ga.
Lähemalt apostillimise kohta vt siit.
Loe lisaks ka 10.12.2020 Maalehe vahel ilmunud infolehest. (326.37 KB, PDF)
Informatsioon ja kontaktid
Maksu- ja tolliamet:
Reet Pärgma
Kaitseministeerium:
press@kaitseministeerium.ee
press@envir.ee
press@sm.ee
press@rahandusministeerium.ee
press@mkm.ee
press@kul.ee
press@agri.ee
press@mfa.ee
Lisainfo
Välisminister moodustas 10. veebruari 2017 käskkirjaga riigisisese töörühma Ühendkuningriigi Euroopa Liidust väljaastumise ja Euroopa Liidu-Ühendkuningriigi tulevikusuhete läbirääkimistel Eesti huvide kaardistamiseks ja Eesti seisukohtade väljatöötamiseks. Töörühm koosneb kõikide ministeeriumide esindajatest. Töörühma tegevusi koordineerib välisministeerium.
Välisministeeriumi Euroopa osakond
Telefon: (372) 637 7260.
E-post: vminfo@vm.ee
Kuupäev | Fail | Suurus | Laiendus |
---|---|---|---|
10.12.2020 - 11:30 | ![]() | 326.37 KB |