Kolme mere virtuaalne tippkohtumine

19. oktoobril võõrustas president Kersti Kaljulaid Tallinnas Kolme mere viiendat (virtuaalset) tippkohtumist ja veebifoorumit. Kohtumine tõi kokku riigipead ning ärikogukonna, et edendada koostööd energia-, transpordi- ja digisektorite taristu arendamiseks. Tippkohtumise ja veebifoorumi eesmärgiks oli algatuse konsolideerimine ja digisamba arendamine.

Virtuaalne tippkohtumine ja veebifoorum toimus Tallinnas Kultuurikatlas uudses hübriidformaadis. Tallinnas kohapeal osalesid üritusel Bulgaaria president Rumen Radev, Poola president Andrzej Duda, USA välisministeeriumi asekantsler Keith Krach, Poola Kolme mere algatuse minister Pawel Jablonski, Kolme mere investeerimisfondi nõukogu esinaine Beata Daszynska-Muzyczka. Virtuaalselt osalesid 3SI riikide riigipead (kokku 10), USA välisminister Mike Pompeo, Euroopa Komisjoni asepresident Margrethe Vestager ja Saksamaa välisministeeriumi kantsler Miguel Berger.

Kogu üritust saab järele vaadata SIIT.

 

Tippkohtumise tulemid

Eesti seadis 2020. aasta tippkohtumise eesmärgiks algatuse konsolideerimise ja digisamba arendamise. Saavutasime oma eesmärgid viiel põhilisel viisil:

President Kersti Kaljulaid liputseremoonial Bulgaaria president Rumen Radeviga

 
 • Tallinna tippkohtumisel esitati targa ühenduvuse visiooni 3SI regioonile -- tõuge meie energia- ja transporditaristu sidumiseks digitaalsete platvormide ja teenustega. See omakorda toetab uusi ärimudeleid ja tehnoloogiaid ning aitab investeerida energeetikasse ja transporti tulevikukindlalt, mis aitab kaasa regiooni arengule, andes konkurentsieelise. Loe targa ühenduvuse mõttepaberit (inglise keeles) SIIT.
   
 • Koordinatsiooniaasta jooksul aitas Eesti kaasa Kolme mere algatuse investeerimisfondi kasvule. Eesti liitus 2020. a aprillis kolmanda riigina investeerimisfondiga ning aasta jooksul otsustas liituda veel 6 3SI riiki. Tallinna tippkohtumisel teatas Poola arengupank BGK 250 mln eur suurusest lisainveseeringust ning esimene erainvestor Amber Infrastructure Group teatas oma kavatsusest investeerida 10 mln eur. Nende lubadustega tõusis fondi kogukapital 923 mln euroni. Lisaks teatas USA välisministeeriumi asekantsler USA kavatsusest investeerida läbi Rahvusvahelise Arengu Finantskorporatsiooni (DFC) 300 mln dollarit, mis kinnitati detsembris.
   
 • Presidentide töösessioon
 • Eesti lansseeris interaktiivse Kolme mere prioriteetprojektide veebilehe, kus on võimalik nii investoritel kui ka muudel huvilistel tutvuda 3SI riikide valitud prioriteetprojektidega, mis aitavad kaasa digi- energia- ja transpordiühenduvuse parandamisele. Projektide progressi uuendatakse igal aastal.
 • Eesti suurendas Kolme mere algatuse praktilist koostööd, korraldades 30.06.2021 esimese 3SI välisministrite kohtumise. Suurem valitsustevaheline koostöö on hädavajalik piiriüleste taristu-, energia- ja digiprojektide arendamiseks.
   
 • Kolme mere koostööplatvormi järjepidevuse ja hea toimimise tagamiseks lõi Eesti 3SI tehnilise sekretariaadi ja püsiva visuaalse identiteedi ning kommunikatsioonikanalid, sh logo, uue veebilehe ja sotsiaalmeedia.

 

 

 

Viimati uuendatud: 21. Aprill 2021

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.