Kolme mere algatus (3S)

Kolme mere algatus (ingl k Three Seas Initiative e 3S) on regionaalne koostööformaat, mis  ühendab 12 Aadria mere, Läänemere ja Musta mere vahel asuvat Euroopa Liidu liikmesriiki: Austria, Bulgaaria, Eesti, Horvaatia, Leedu, Läti, Poola, Rumeenia, Slovakkia, Sloveenia, Tšehhi ja Ungari. Olulisteks partneriteks on Ameerika Ühendriigid, Saksamaa ja Euroopa Komisjon. Kolme mere formaadi eesmärgiks on edendada Euroopa Liidu põhi-lõuna teljel transpordi-, energia- ja digiühendusi ja suurendada seeläbi Kolme mere riikide majanduslikku konkurentsivõimet, Euroopa Liidu ühtsust ja julgeolekut. Kolme mere tippkohtumine on kord aastas toimuv presidentide kohtumine. Kolme mere algatus on Eesti jaoks prioriteetne koostööformaat. Eesti toetab Kolme mere algatuse eesmärke ning on liitunud Kolme mere investeerimisfondiga.

Viies Kolme mere tippkohtumine ja kolmas ärifoorum toimuvad 19.-20. oktoobril 2020 Tallinnas, Kultuurikatlas (tippkohtumise ametlik veebileht). Need sündmused toovad Eestisse riigipead, kõrgetasemelise ärikogukonna ning tippametnikud Euroopast ja Ameerika Ühendriikidest. Tegemist on Eesti lähiajaloo ühe kaalukaima tippsündmusega, millel on potentsiaal anda oluline panus Ida- ja Kesk-Euroopa riikide arengusse. Tallinna tippkohtumise ja ärifoorumi eesmärk on arenev algatus konsolideerida ning selle tegevused fokusseerida. Kui seni on Kolme mere põhitähelepanu olnud suunatud transpordi- ja energiaküsimustele, siis Tallinnas keskendutakse eraldi ka digitaliseerimisele ja targale ühilduvusele (tutvu programmiga).

25. märtsil 2020 loodi Eestis Kolme mere tehniline sekretariaat, et tagada Tallinna tippkohtumise ja ärifoorumi ladus korraldus ning Kolme mere algatuse koordineerimine laiemalt. Sekretariaadi ülesanneteks on algatuse igapäevase toimimise korraldamine, infovahetus koostööpartneritega, eduraportite ja uuringute koostamine ning koondamine. 2020. aasta lõpuni tegutseb sekretariaat Tallinnas, misjärel initsiatiivi liikmesriigid otsustavad uuesti selle ülesannete, edasise töökorralduse ja võimaliku asukoha üle.

Eesti on esitanud Kolme mere prioriteetprojektide nimekirja neli projekti: Paldiski LNG terminali, Põhja-Eestisse 500 MW võimsusega pumphüdroakumulatsiooni elektrijaama rajamise, Rail Balticu ja Via Baltica projektid.

Kolme mere algatuse ajaloost

Kolme mere koostööformaat loodi 2015. aastal, Horvaatia president Kolinda Grabar-Kitarović ja Poola president Andrzej Duda algatusel. Esimene Kolme mere tippkohtumine toimus 2016. aastal Dubrovnikus, Horvaatias (vaata deklaratsiooni (PDF)). Teisel tippkohtumisel, 2017. aastal Poolas, osales ka Ameerika Ühendriikide president Donald Trump, kes kinnitas ühendriikide tugeva toetuse algatusele ja selle eesmärkidele (vaata deklaratsiooni (PDF)). 2018. aastal toimus kolmas tippkohtumine Bukarestis, Rumeenias, mille raames korraldati ka esimene Kolme mere ärifoorum (vaata deklaratsiooni (PDF)). Bukaresti ärifoorumil leppisid Kolme mere riigid esmakordselt kokku Kolme mere regiooni prioriteetprojektides. Neljas Kolme mere tippkohtumine ja teine ärifoorum toimusid 2019. aastal Ljubljanas, Sloveenias (vaata deklaratsiooni (PDF)), kus lisaks Kolme mere riigipeadele osalesid USA energiaminister Rick Perry, Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker ja Saksamaa president Frank-Walter Steinmeier. Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid tegi Ljubljana tippkohtumisel ettepaneku, et 2020. aastal võõrustab Kolme mere tippkohtumist Eesti. Ljubljana ärifoorumil tutvustati Kolme mere prioriteetprojektide eduraportit.

Kolme mere algatuse investeerimisfond

Kolme mere algatuse investeerimisfond on poliitilise algatuse majanduslik tugi. Kolme mere riikide ühiseks kavatsuseks on arendada regiooni taristut, mis omakorda vajab mahukaid investeeringuid. Ambitsioonikate infrastruktuuri projektide praktilist elluviimist toetabki fond.

Kolme mere investeerimisfondi loomise kavatsuskiri allkirjastati 2018. aastal Bukaresti tippkohtumisel. Fond registreeriti 29.05.2019 Luksemburgis. Asutamislepingu allkirjastasid Poola riiklik arengupank Bank Gospodarstwa Krajowego ja Rumeenia ekspordi-impordi pank EximBank, kes olid ka esimesed investorid.

16.aprillil 2020 liitus kolmanda investorina fondiga Eesti, investeerides 20 miljonit eurot. Fondiga liitumine aitab eelkõige suurendada kapitali saadavust Eesti taristuprojektidele ning Eesti ettevõtjate poolt arendatavatele projektidele Kolme mere regioonis. Pikas perspektiivis loob fond täiendava tõuke kapitaliturgude arendamisele ning toob piirkonda uusi rahvusvahelisi investoreid. Lisaks on oodata fondilt positiivset finantstootlust, kuna infrastruktuur on üks kiiremini arenevaid majandussektoreid Kesk ja Ida-Euroopas.

Fondiga oodatakse liituma nii riike, kui ka pensionifonde, erakapitali investeerimisfonde ja erainvestoreid. 2020. aasta veebruaris teatas USA välisminister Mike Pompeo valmidusest panustada Rahvusvahelise Arengu Finantskorporatsiooni ja USA kongressi toel Kolme mere investeerimisfondi kuni miljard dollarit. Fondi planeeritavaks kogumahuks on 3-5 miljardit eurot. Kolme mere investeerimisfondil on küll liikmesriikide poliitiline toetus, kuid poliitikud selle tegevusse ei sekku ning investeerimisotsuseid ei mõjuta. Fondi juhitakse ärilistel alustel ehk investeerimisprojektide valikul lähtutakse majanduslikust tasuvusest.

 

 

Viimati uuendatud: 22. Juuni 2020

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.